Małe Miasta z kawałkiem “Lufy na stole”!

Małe Miasta prezentują kolejny utwór z nadchodzącej płyty “Wesele”. Tym razem jest to singiel zatytułowany “Lufy na stole”.

„Lufy na stole” to drugi singiel, a jednocześnie druga piosenka z nadchodzącej jesienią płyty ,,Wesele” Małych Miast. Będzie to pierwszy album duetu jaki ukaże się pod szyldem [PIAS] Poland & EE. Mocno kontrastowa w stosunku do swojego poprzednika – singla “Kiedy moje wesele”, dodaje do konceptualnego albumu Mateuszów równoległy wątek, czyli mroczną stronę spotkania weselnego: adorację alkoholu, zabawę bez hamulców moralnych oraz przekraczanie granic. Nakreślony obraz oddaje powszedniość wielu uroczystości weselnych oraz ich skutki. Jeżeli Małe Miasta zagrają kiedyś tę piosenkę na czyimś weselu, to z pewnością pojawi się ona w ostatnim secie występu, nad ranem.

fot. materiały prasowe

Zapowiadane wydawnictwo to nietuzinkowy koncept album opowiadający o szeroko pojętym zjawisku wesela. Wszystkie piosenki zostały w pełni wyprodukowane i napisane przez zespół w składzie: Mateusz Holak i Mateusz Gudel. Podczas 4-letniej przerwy wydawniczej obaj zdążyli dołączyć do grona 30-latków, a jeden faktycznie wziął ślub. W podobnej sytuacji życiowej znalazło się pewnie wielu ich odbiorców.

Choć album utrzymany będzie w ramach jednego, spójnego konceptu – również w warstwie wizualnej – to z pewnością zaskoczy także dużym zróżnicowaniem i uniwersalnością pod względem muzycznym i tekstowym. Podstawą gatunkową materiału jest oczywiście hip-hop, jednak muzycy odważnie łączą rozmaite, momentami wręcz przeciwległe style, takie jak funk, pop czy muzyka klezmerska. W warstwie lirycznej, sięgając po temat wesela, zespół wielopłaszczyznowo analizuje różne aspekty tego wydarzenia, czyniąc to w sposób niezwykle błyskotliwy i bezpretensjonalny, nie unikając przy tym autoironii. Konwencja albumu jest lekka, ale jednocześnie zupełnie serio dotyka istoty wielu życiowych dylematów, z którymi mierzy się pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków, którzy nieco spóźnieni i zagubieni wchodzą w to, co ich rodzice nazywali dorosłością.

 

Jedna odpowiedź do “Małe Miasta z kawałkiem “Lufy na stole”!”

Leave a Reply