Damian Luber powraca z nowym utworem “Długa droga, twardy grunt”! [RECENZJA]

“Długa droga, twardy grunt” to nowa propozycja Damiana Luber, która zapowiada premierowy album artysty. Słowa do tego bluesowego utworu napisał Staszek Głowacz.

Piosenkowy charakter singla “Długa droga, twardy grunt” opiera się na założeniach, które od dawna są bliskie zapatrywaniom artystycznym Damiana Luber. Stąd wciąż łatwo wyczuwalne są naleciałości rockowo-bluesowe. Całość została jednak osadzona w luźnej formie, gdzie na pierwszy plan wysuwa się melodyjne brzmienie żywych instrumentów i nie da się ukryć, że akustyczne dźwięki sprawiają, że ten utwór prezentuje się po prostu bardzo dobrze. To też świadczy o zawodowstwie, który osadzony jest w dosyć konkretnie zobrazowanym nurcie muzycznym, zupełnie nie próbującym zbliżyć się w jakąś modną, nadmiernie komercyjną stronę.

fot. Tadeusz Luber

Dzięki temu nowa piosenka artysty nasączona jest jego wrażliwością, co łatwo wyczuć słuchając tak sprawnie poprowadzonej kompozycji. Styl w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie, bo to on sprawia, że premierowa propozycja wokalisty i muzyka ma tak silny, klasycznie prezentujący się fundament artystyczny. Przy okazji warto też wspomnieć, że pomimo określonego brzmienia, utwór “Długa droga, twardy grunt” nie jest czymś hermetycznym i trudnym w odbiorze. Wręcz przeciwnie, piosenka ma potencjał radiowy, tym bardziej, że Damian Luber zdecydował się napisać tekst w języku polskim, co nie jest tak oczywiste znając jego wcześniejsze dokonania.

Owszem, nie powstała kompozycja, która ma wyznaczać nowe szlaki, może nawet brakuje w niej bardziej indywidualnych rozwiązań muzycznych, jednak nie to było celem samym w sobie. Warto wziąć pod uwagę, że umiejętne korzystanie ze sprawdzonych wzorców także może być sztuką. I w tym przypadku wykorzystanie kilku dobrych patentów związanych z muzyką gitarową sprawdziło się doskonale, dlatego już dziś warto czekać na kolejną płytę Damiana. Po pierwszym singlu już wiadomo, że warto. Ba! Kto wie, może za jakiś czas będziemy nawet wspominać, że powstał całkiem niezły klasyk! Potencjał przecież jest znaczący.

*****

“Długa droga jest przed każdym z nas. Od nas zależy jak ją przejdziemy, czy poddamy się, czy też pomimo przeszkód będziemy pokonywać kolejne etapy aż dojdziemy do upatrzonego celu.”

Singiel zapowiada kolejny album Damiana Luber. Tym razem będzie można usłyszeć Damiana śpiewającego głównie po polsku.

Damian Luber – twórca muzyki blues, funky, z elementami jazzu oraz bossa novy. To artysta o niebanalnej barwie głosu. Maluje muzyką, kreując poetyckie obrazy w świadomościach swoich słuchaczy. Magia? Nie – to po prostu głos Damiana, który daje odbiorcy poczucie oderwania od rzeczywistości.

Występował na takich festiwalach jak: Motywy Bluesa, Galicja Blues Festival, Blues nad Bobrem, Blues Colours, Bluestracje. Warsztat gitarowy szkolił u najlepszych m.in. u: Johna GommMike Dawes’a, czy Thomasa Leeb. Wokalnie pracował pod czujnym nadzorem Beaty Bednarz. Jego najnowsza płyta nosi tytuł #onesecond. Obecnie artysta pracuje nad nowym albumem, który zapowiada utwór “Długa droga, twardy grunt”.

*****

Singiel “Długa droga, twardy grunt” dostępny od 8 lipca na kanale Spotify: https://sptfy.com/damianluber

 

fot. okładka singla

Leave a Reply