Matt Smok wspiera polskie marki. Posłuchaj utworu “Nie Kupuję W”

“Nie Kupuję W” to najnowsza propozycja mieszkającego w Londynie wokalisty i kompozytora – Matta Smoka. Piosenka wzywa do bojkotu zagranicznych koncernów.

Matt Smok dosyć konkretnie uderza słowem, nie bojąc się czytelnych odniesień politycznych (“mam dość odcinków gdzie partyzantka w lesie. Gdzie w wiejskim cyrku Pinokio przy prezesie”). Treść utworu wyraźnie obnaża pewien system, w który poniekąd uwikłani są wszyscy ludzie mieszkający w Polsce. Artysta nie przebiera w słowach, w sposób niemal scenariuszowy opisując własne przemyślenia. A to wszystko zostało podane w rock’n’rollowej oprawie, idealnie pasującej do mocnego przekazu. Szczególnie w pamięci zapadają wykrzykiwane słowa tytułowe – “nie kupuję w”, będące częścią mocno zaznaczonego refrenu.

fot. materiały prasowe

Choć sama forma muzyczna nie jawi się szczególnie oryginalnie, to warto zauważyć, że w takiej przestrzeni słowno-muzycznej jest wiele miejsca na indywidualizm artysty. Stąd brzmienie gitarowe podkreśla tekst, ale staje się też uzupełnieniem pewnego buntu czy też emocjonalności Matta. Do tego dochodzi szorstki głos wokalisty, który idealnie, wręcz plastycznie wpasowuje się w taką konstrukcję muzyczną. Nie da się ukryć, że piosenka “Nie Kupuję W” jest pewnego rodzaju manifestem, będącego częścią kreacji artystycznej i chyba tak należy odbierać ten utwór. Warto jednak podkreślić, że pomimo inscenizacji, przekaz idzie w zgodzie z przemyśleniami artysty. Matt Smok jest w tym bardzo wiarygodny, więc nie czujemy dysonansu pomiędzy słowem a muzyką. To przy okazji jest największą wartością jego najnowszej propozycji, mającej całkiem przebojowy, choć dla zachowawczych rozgłośni radiowych, zbyt skomplikowany i mało poprawny politycznie charakter.

*****

Matt Smok to pseudonim artystyczny kompozytora i gitarzysty Mateusza Hojnora. Od kwietnia 2005 r. mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2008 r. przeprowadził się do Londynu, gdzie koncertował w tamtejszych klubach (głównie polskich lub tam gdzie gromadzi się Polonia). W 2020 roku ukazał się jego pierwszy solowy album pt. “Labirynt Życia”.

Rok temu artysta wydał swój najnowszy singiel “Nie Kupuję W“. Piosenka posiada bardzo konkretny przekaz, który ma zmotywować odbiorców do refleksji. Utwór to bojkot zagranicznych koncernów/korporacji, a tym samym ukierunkowanie w stronę wspierania naszej rodzimej gospodarki. Po tak trudnym okresie, to co aktualnie liczy się najbardziej, to wzajemne wsparcie. Wspierajmy polskie marki – ta piosenka jest tego początkiem.

 

*****

Muzyka, Słowa: Matt Smok

Wokale: Matt Smok, Mariusz Noskowiak

fot. materiały prasowe

Leave a Reply