Natalia Kukulska wykonuje “Nie ma wody na pustyni” Bajmu!

Natalia Kukulska postanowiła rozpocząć lato nadając nowe życie legendarnej piosence zespołu Bajm. “Nie ma wody na pustyni” to trzeci singiel promujący koncertową płytę Natalii “Kukulska MTV Unplugged”.

fot. okładka płyty

Od małego jeździłam na wakacje do ZAiKS’u- Domu Pracy Twórczej w Ustce. Miałam tam swoją paczkę przyjaciół i były to zawsze najlepsze wakacje. Pamiętam, że dojście do tzw. „dzikiej plaży” czyli bezludnej, wydawało nam się niezwykle długie, a małe nogi zatapiały się w gorącym piasku. Hymnem tej drogi dla mnie i koleżanek stała się piosenka „Nie ma wody na pustyni” Bajmu, która była bardzo na czasie. Ale kręciło mnie śpiewanie słów „ Nasz kapelmistrz pije stare wino… spił się już dokładnie tak jak świnia”.

Moja babcia tylko marszczyła brwi, a my się z koleżankami śmiałyśmy i miałyśmy wymówkę, że przecież to jest znana piosenka z radia. Tym bardziej cieszę się, że właśnie w momencie rozpoczęcia wakacji prezentuję Wam moją wersję tego utworu z koncertu MTV Unplugged. Dlaczego postawiłam na ten cover? Oprócz powodów sentymentalnych, uwielbiam nutę szaleństwa, zadziorność i dowcip w tym numerze. Mało takich w polskim repertuarze. Wspaniale udało się zamortyzować przy tej okazji instrumenty, które były w naszym składzie i kojarzą się „pustynnienie” – flet, handpany czy marimbę. Kocham to jak zagrali wszyscy muzycy i jak zaśpiewały dziewczyny w chórku. Podłoże do tej szaleńczej zabawy stworzył aranżem Archie Shevsky wykorzystując motywy aranżacji Mateusza Gwizdałły. Zobaczycie jak „nasza karawana w piach się wciska”.

Piosenkarka właśnie ogłosiła kolejne koncerty z trasy Kukulska MTV Unplugged. Już jesienią zobaczymy ją m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Toruniu czy Bielsku – Białej. Wokalistka wykona utwory z ćwierćwiecza swojej działalności artystycznej, w wersji unplugged. Będzie to więc niespotykane połączenie kultowego formatu z jubileuszem artystki.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór “Decymy”. Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. “Natalia Kukulska” wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. “To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień”… to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu.

Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań, które można znaleźć w internecie.
Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był – szczególnie teraz – “piosenką pocieszycielką”, jak nazywają go fani.

Drugą odsłoną albumu jest dobrze znany wszystkim przebój z 1997 roku – “W biegu”. Utwór skomponowany przez Wojciecha Olszaka z tekstem Ryszarda Kunce pochodzi z drugiego, multiplatynowego albumu Natalii –  “Puls”.
Piosenka szybko wdarła się na szczyty list przebojów i zawładnęła niejednym parkietem stając się jednym z największych hitów końcówki lat 90-tych. Sentymentalna podróż w 25-lecie powstania płyty, odsłania nową aranżację utworu, niepozbawioną jednak energii znanej z oryginalnego wykonania.

 

Leave a Reply