Reaktywacja zespołu Idee Fixe i album “Obudź się”

Nakładem GAD Records ukazał się album „Obudź się” grupy Idee Fixe, która istniała w latach 80-tych XX wieku, zakończyła działalność i wróciła w tym roku pod szyldem Idee Fixe Orkiestra.

Idee Fixe było jednym z tych zespołów, o których w latach 80. bywało głośno. Koncertowali z wieloma uznanymi formacjami, byli obecni na trzech Festiwalach w Jarocinie, nagrali dwa numery w studiu. Nie doczekali się jednak nawet singla – najwyższy czas obudzić się i wypełnić białą plamę w historii polskiego rocka.

fot. materiał prasowe

„Obudź się” to obszerna antologia, pokazująca cała karierę zespołu, który mógł zdziałać o wiele więcej – tym bardziej, że jego muzycy dzielili jedną scenę bądź występowali w składach takich grup jak Roxa, Róże Europy, Sztywny Pal Azji czy Piersi. Idee Fixe grali nowofalowo, przebojowo i kolorowo, co doskonale potwierdzają dwa nagrania studyjne zrealizowane na sam koniec działalności, w 1990 roku. Podstawową zawartość płyty wypełniają natomiast ich konkursowe występy w Jarocinie (lata 1984-85), a uzupełnieniem całości są sesje demo.

Materiał ukazuje się na płycie po raz pierwszy, zremasterowany z oryginalnych taśm szpulowych i kaset z archiwum zespołu oraz archiwum Trasa W-Z Roberta Jarosza. W książeczce znalazła się obszerna rozmowa muzyków na temat działalności zespołu i niepublikowane zdjęcia. W przygotowaniu także wersja winylowa.

2 lipca Idee Fixe Orkiestra wystąpi na festiwalu Rock Na Bagnie w Goniądzu.

STUDIO 1990

 1. Ludzie (głupi są aż strach)
 2. Dam ci złoto

JAROCIN 1984

 1. Jak stan wojny
 2. Mandingo
 3. Ludzie (głupi są aż strach)
 4. Obudź się i chodź z nami
 5. Luka w głowie

JAROCIN 1985

 1. Dłoń po dłoni
 2. Schemat
 3. Idea agresji
 4. Czerwień
 5. Drzewa
 6. Legło

DEMO 1984

 1. Luka w głowie
 2. Przykazania Ro

DEMO 1985

 1. Legło
 2. Jabłko
 3. Czerwień
 4. Dłoń po dłoni

OKÓLNIK 1985

 1. Drzewa
 2. Nie zgodzę się

Grzegorz Marczak – śpiew, gitara; Paweł Pękalski – śpiew, gitara; Grzegorz K. Witkowski – gitara basowa; Witold Kwiatkowski – perkusja (1-7, 14, 15); Grzegorz Mirunkiewicz – perkusja (8-13, 16-21); Ryszard Wojciul – saksofon (1, 2); Maciej Skórzewski – konga (8-13)

 

Leave a Reply