Rita Pax z klipem do autorskiego utworu “Stare dusze”

“Stare dusze” to jedyny autorski utwór zespołu Rita Pax, który znalazł się na ich ostatniej płycie “Piękno. Tibute to Breakout”.

Piosenka „Stare dusze” jest niejako uzasadnieniem, dlaczego granie muzyki zawsze ma sens i moc niezależnie od tego, kiedy powstały kompozycje i teksty. Ponadczasowość uczuć sprawia, że niesiemy dalej energię twórczą, która teoretycznie powstała przed laty, ale inspirowana była pokoleniami i ich stycznością ze sztuką, historią oraz kulturą. Doznania duchowe i nasze wyobrażenia o czasie, przenikaniu się energii, wiedzy, intuicyjne działania, powiewy pamięci z poprzednich żyć, a może głosy podświadomości inspirują nas w wyborze brzmień, melodii czy słowach, które pojawiają się w nas w danej chwili. Co jeżeli dźwięk przechodzi przez pokolenia i raz zagrany nigdy nie wybrzmiewa do końca?

fot. Silvia Pogoda

Klip to historia, która nie ma początku ani końca, gdzie sielska rzeczywistość miesza się z absurdem, gdzie czas nie istnieje, a zamiast niego jest muzyka. – Zależało nam na tym, by obraz był soczysty w swojej nieoczywistości i prostocie. Do uzyskania tego efektu idealna okazała się kamera VHS – mówią twórcy. Od seansu spirytualistycznego po tonięcie w złotym zbożu, teledysk do „Starych dusz” jest podróżą do innego, ritapaxowego wymiaru.

Rita Pax z Pauliną Przybysz na wokalu i ich interpretacje legendy polskiej sceny bluesowej, czyli „Piękno. Tribute to Breakout”. Jak przystało na klasykę, z okazji Record Store Day album został wydany na winylu, ale żeby oddać ducha awangardowych aranżacji – krążek nie jest klasycznie czarny, tylko czerwony.

 

 

“Po Męskim Graniu podeszliśmy do naszego projektu w bardzo luźny sposób” – Rita Pax [WYWIAD]

Leave a Reply