Gosia Grudniak z mistycznym utworem “Rusałki” [RECENZJA]

Gosia Grudniak występująca także jako Rita Raga, zaprezentowała klip do utworu “Rusałki”.

Gosia Grudniak posiada umiejętność łączenia piosenkowej formy z czymś mistycznym, harmonijnie melodyjnym i przez to absorbującym uwagę słuchacza. Potwierdzeniem tego jest jej nowa propozycja zatytułowana “Rusałki“. Zaskakująca jest sama stylistyka, którą artystka stworzyła na potrzeby tego projektu. Połączenie folkpopu z delikatną elektroniką przyniosło zaskakujący efekt końcowy. Tym bardziej, że wokalistka oparła całą kompozycję na mocno klimatycznych elementach, które wciągają nas w specyficznie zaprezentowaną opowieść. Takie istnienie na obrzeżach muzyki elektronicznej, idącej w stronę downtempo, a nawet lounge music, tworzy przestrzeń, w której artystka czuje się doskonale.

fot. materiały prasowe

Dzięki temu sama propozycja jest niezwykle spójna z nią samą – trochę odrealniona, tajemnicza, może nawet magiczna. Nie da się też ukryć, że twórczość artystki ma walory uspokajające, wprowadzając swego rodzaju balans duchowy, co jest faktyczną zaletą “Rusałek”. Takie istnienie na granicy naturalnie wyostrzonych dźwięków, emocjonalnego wyciszenia oraz artystycznej finezji, to najlepsze co można usłyszeć w tego typu gatunku muzycznym. Sam przekaz oparty na tekście budzi kilka przemyśleń, nie będąc jedynie zbędnym wypełniaczem – w końcu rusałki to “istoty piękne, kuszące, ale i groźne”. Owszem, można było otoczyć całość jeszcze bardziej współczesną produkcją, jednak poprzez taki zarys, ten utwór staje się spójniejszy z samą wizją artystyczną Gosi Grudniak, co w tym przypadku ma niebagatelne znaczenie. To przy okazji dobra propozycja do rozpoczęcia dalszej eksploatacji innych, równie ciekawych projektów artystki.

*****

Rusałki to mitologiczne istoty piękne, kuszące, ale i groźne. Gosia Grudniak (znana także pod aliasem Rita Raga) prezentuje klip własnej produkcji, w którym opowiada o tych słowiańskich nimfach w autorskiej pieśni. Utwór utrzymany jest w stylu słowiańskiego downtempo – lekkiej elektroniki nawiązującej do rodzimego folku.

Artystka jest autorką słów i muzyki, zajęła się także wykonaniem, miksem i masteringiem utworu. W teledysku wykorzystała własne ujęcia oraz edytowane przez siebie ujęcia z drona udostępnione przez autorów, wolne od praw autorskich.

Rita Raga (Gosia Grudniak) – wokalistka, producentka muzyczna, autorka piosenek, instrumentalistka. W jej muzyce przeplatają się style downtempo, psychill, progressive oraz inspiracje folkowe i etniczne, a całość okraszona jest dodatkiem wokalu i żywych instrumentów. W swoim brzmieniu poszukuje balansu między elementami elektronicznymi i organicznymi, melancholią i mistycyzmem, łagodnością i dzikością, jednym słowem: harmonii żywiołów. Gosia jest także nauczycielką śpiewu i za swoją misję uważa wspieranie odbiorców w akceptacji własnych głosów (w rozumieniu dosłownym, jak i metaforycznym), zaprzyjaźnienie się z własnym głosem, otworzenie go poprzez otworzenie się na niego.

Jej występy na żywo w formie solo lub z zespołem usłyszeć można na festiwalach, w klubach i artystycznych lokalach w całej Polsce (m.in. Egodrop, Uroczysko, Slot Art, Kopalnia Guido, Zamek w Będzinie), w Czechach (Funny Moon, Ufo Bufo), w Niemczech (Odyssee Berlin) czy w Japonii, gdzie pracowała jako wokalistka. W roku 2019 wydany został jej pierwszy album Mystic Melodies. W 2020 EP zawierające remixy uznanych producentów ukazało się nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Altar Records. W 2022 jej nowe single wydawane są na licznych kompilacjach tematycznych, ukazał się także ciepło przyjęty album “Pieśni Rusałek”.

*****

Płyta “Pieśni Rusałek – edycja specjalna” jest podsumowaniem pewnego etapu. Do tej pory większość mojej autorskiej muzyki wydawałam pod aliasem Rita Raga. Mogliście zatem usłyszeć zarówno utwory instrumentalne z subtelnym wokalem w tle, a także piosenki z rozbudowaną warstwą wokalną i tekstową. Mogliście usłyszeć mnie w stylach od dream pop, downtempo, world music, przez psychill, aż po progressive psytrance. Zaczęłam więc rozgraniczać swoją twórczość i podpisywać swoje piosenki w stylu folkpop, dreampop, neofolk swoim imieniem i nazwiskiem: Gosia Grudniak.

Zatem niniejszym albumem chciałabym ten etap podsumować i oddać w Wasze ręce wydawnictwo zawierające różnorodne kompozycje, prezentujący wachlarz moich muzycznych pasji! – Gosia Grudniak

 

 

Rita Raga powraca z nowym singlem. Posłuchaj utworu “The Sea of Fullness”

Leave a Reply