Magdalena Choryło prezentuje nowy utwór “Dzień dobry powietrze” [RECENZJA]

“Dzień dobry powietrze” to nowy utwór Magdaleny Choryło, który powstał do słów Grażyny Orlińskiej. Za muzykę odpowiada Andrzej Rejman. Do tej niezwykle klimatycznej propozycji powstał animowany teledysk.

Magdalena Choryło odnalazła własną niszę artystyczną, w której czuje się doskonale, czego potwierdzeniem jest jej nowy utwór. Dzięki takim propozycjom jak “Dzień dobry powietrze” można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że piosenka poetycka wciąż ma się bardzo dobrze. Nawet należy dodać, że połyskuje elegancją na tle dzisiejszych trendów muzycznych, przepełnionych efekciarstwem a nie treścią. W tym balladowym, swobodnie snującym się utworze znajdziemy sedno istoty przekazu, czyli balans pomiędzy dźwiękiem a treścią został zachowany w idealnych proporcjach.

fot. Mateusz Orliński

Nie wyczuwamy też przeprodukowania całości, dzięki czemu piosenka posiada naturalną lekkość, w której ze szlachetnością rozbrzmiewa ciepły głos artystki. Nic nie byłoby takie samo, gdyby nie tekst cenionej poetki i autorki tekstów Grażyny Orlińskiej (“Dzień dobry powietrze, jak dobrze, że jesteś, że mogę się poczuć jak ptak. W zachwycie od rana, ze szczęścia pijana, z rozkoszą się rzucam na wiatr (….)”). Słowa unoszą się na ładnie rozciągniętych harmoniach, bo warto zauważyć, że siłą tej propozycji jest również melodia. A ta została wysnuta na brzmieniu wyłącznie żywych, klasycznie prezentujących się instrumentów (pianino, gitary, perkusja). Za muzykę odpowiada Andrzej Rejman, który poprzez kompozycję uwypuklił wrażliwość samej wokalistki.

Tak zjawiskowych w swej prostocie, bezpretensjonalnych, a przy tym finezyjnych piosenek wciąż nam potrzeba. W tym przypadku muzyka staje się dodatkową porcją powietrza, pozwalającą złapać znacznie głębszy oddech. Czekamy na kolejne, miejmy nadzieję, równie ciekawe utwory Magdaleny Choryło, które będą dla słuchacza możliwością utrzymania równowagi emocjonalnej. Muzyka (szczególnie tak wyjątkowa) bywa niekiedy lekiem. Warto więc aplikować sobie twórczość artystki w dowolnych ilościach.

*****

“Dzień dobry powietrze” – piosenka Magdaleny Choryło, jest singlem zapowiadającym nową płytę wokalistki. Pierwsza, zatytułowana “Mam na imię Kochana”, ukazała się kilka lat temu.

Magdalena Choryło jest laureatką Grand Prix na Festiwalu im. Jonasza Kofty “Moja wolności”. Najbliższa jej jest piosenka literacka. Ma w swoim repertuarze kompozycje m.in. Włodzimierza Nahornego, Marcina Nierubca czy Mikołaja Hertla.

Utwór “Dzień dobry powietrze” został wyróżniony na I Festiwalu Polskiej Piosenki “Kryształowy Kamerton” 2021. Tekst wyszedł spod pióra Grażyny Orlińskiej – poetki, librecistki, autorki wielu przebojów (m.in. “Chałupy welcome to” – Z. Wodeckiego, “Baw się lalkami” – A. Zauchy, “Wołaj” – Marleny Drozdowskiej, “Zapomnij mnie” – A. Dąbrowskiego). Autorem muzyki jest Andrzej Rejman – kompozytor, pianista i producent muzyczny. Piosenki przez niego skomponowane śpiewają m.in. Grażyna Auguścik, Jolanta Kaczmarek czy Robert Janowski. Aranżerem utworu jest Chris Schittulli – urodzony we Francji wokalista, muzyk i trener wokalny.

Wyjątkowy teledysk “Dzień dobry powietrze” jest dziełem Julii Marchowskiej. Animacja powstała wg. pomysłu Mateusza Orlińskiego.

 

Leave a Reply