Basia Błaszczyk prezentuje solowy utwór “Kwiecień plecień” [RECENZJA]

“Kwiecień plecień” to pierwszy solowy singiel Basi Błaszczyk. To jednocześnie początek nowej drogi artystycznej, zapowiadający kolejne autorskie kompozycje wokalistki. Do utworu powstał teledysk.

W solowej odsłonie Basia Błaszczyk wypada niezwykle urokliwie. Artysta stawia na naturalność, prostotę, ale też emocjonalną bezpośredniość. Dzięki temu utwór “Kwiecień plecień” składa się w jedną bezpretensjonalną, trochę poetycką opowieść. Ciepły głos wokalistki dodaje kompozycji niewymuszonej lekkości – właściwie można powiedzieć, że piosenka z łatwością unosi się na tle klimatycznego nastroju. Do tego dochodzi zawodowe zgranie instrumentów (fortepian, wiolonczela) i należyta, nieprzesadnie ingerująca w formę artystyczną, produkcja muzyczna, za którą odpowiada Michał Jakubczak.

fot. Mikołaj Błaszczyk

Artystka posiada lekkie pióro i z łatwością odnosi kobiece emocje do zjawisk przyrodniczych, przez co tekst piosenki nabiera poetyckiego wymiaru (“Wiesz, bo w deszczu jakoś łatwej, uronić łzę. Ale przecież tęczę widać tylko kiedy pada deszcz”). Ma to swoją dodatkową, jakże istotną wartość. “Kwiecień plecień” to nie jest propozycja mainstreamowa, raczej mieści się ona gdzieś na uboczu muzyki popowej, uciekając wręcz w stronę niszowej piosenki autorskiej. Nie oznacza to jednak, że dokonania Basi należy traktować marginalnie, wręcz przeciwnie – to pełnoprawna twórczość, która zasługuje na większe wyeksponowanie. W czasach przesytu alternatywą i sztucznie wykreowanymi zjawiskami, utwór artystki połyskuje szlachetnością. I nawet jeśli ta piosenka nie ma dużej siły przebicia, to rzuca pozytywne światło na solowe poczynania Basi Błaszczyk, dotychczas będącej częścią duetu Two I Am.

*****

“Kwiecień plecień” to muzyczna opowieść opisująca prawdę o skomplikowanym pięknie kobiecych emocji. Często niepoukładanych, głęboko schowanych, niezrozumianych… Czekają by o sobie powiedzieć jak na pierwsze oznaki rozkwitu, zwiastujące długo wyczekiwany owoc. Delikatny głos Basi, ciepłe brzmienie fortepianu i wiolonczeli wprowadzają słuchacza w bajkowy świat pełen akustycznych dźwięków. Premierze towarzyszy wiosenny klip.

Basia Błaszczyk to wokalistka i songwriterka. Absolwentka Wydziału Jazzu w Katowicach. Od kilku lat koncertuje ze swoim autorskim materiałem w skład, którego wchodzą jej piosenki z własnymi tekstami. Kreuje wdzięczne melodie połączone z treściami inspirowanymi poezją. Jej muzyka to prawda o niej samej.

W 2019 r. skomponowała i wydała debiutancki album “Land Art”  jako część duetu “Two I Am”. Obecnie pracuje nad solowym projektem, planując kolejne muzyczne premiery.

*****

Słuchaj utworu “Kwiecień plecień” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/basiablaszczykkwiecienplecien

 

Leave a Reply