Muzyka Korteza w nowym filmie Pawła Deląga „Pani Basia”

Kortez  użyczył ostatnio muzyki do nowego filmu Pawła Deląga pt. „Pani Basia”. Film jest krótkometrażowym dokumentem i nagłaśnia tematykę fatalnego stanu powietrza w Polsce. Wśród kawałków wokalisty w filmie usłyszymy m.in. utwór z płyty Bumerang pt. „Od dawna już wiem”.

fot. materiały promocyjne

“Pani Basia” to poruszająca opowieść która w jakiś sposób może dotyczyć każdego z nas a z całą wręcz pewnością dotyczy 50 000 osób (rocznie) które umierają w Polsce na skutek chorób spowodowanych fatalnym stanem powietrza. Film to historia mieszkającej przez całe życie w Krakowie emerytowanej nauczycielki, zmagającej się z chorobą nowotworową wywołaną smogiem. W tym krótkometrażowym 30 minutowym materiale pada wiele ważnych pytań: Czy tylko my sami w 100% jesteśmy kowalami własnego losu? Jak to możliwe że ktoś kto nigdy nie palił papierosów ma płuca nałogowego palacza który wypalał po 3 paczki papierosów dziennie? Czy w chwili kiedy zmagamy się ze śmiertelną chorobą, system opieki zdrowotnej w Polsce może w jakiś realny sposób pomóc swoim obywatelom? Czy jesteśmy pozostawieni samym sobie?

“Pani Basia” to opowieść o człowieku — który mimo rozgrywającego się na pierwszym planie osobistego dramatu stara się zostawić widza z czymś więcej niż tylko rozpaczą. Pomimo wielkiej tragedii bohaterki film ten paradoksalnie jest pochwałą życia:

Pragnę pozostawić po obejrzeniu filmu widza z przekonaniem że: każde życie jest cenne, los każdego człowieka jest ważny, a ofiary nie są tylko numerami w tabelach statystycznych. W chorobie, w ciężkiej chwili chodzi o godność pacjenta, pamiętajmy, że każdy z nas wcześniej czy później może właśnie takiej pomocy potrzebować – reżyser, Paweł Deląg.

“Pani Basia” powstawała w dobrej atmosferze, czułem zaangażowanie całego zespołu produkcyjno-realizatorskiego choć nie było łatwo:) porzeczka była wysoko zawieszona plan pracy był napięty, ale udało się zrealizować 30 minut filmu w dwa dni zdjęciowe. Po trzech dniach film był praktycznie już zmontowany. Bardzo jestem wdzięczny za piękną muzykę którą skomponował Kortez oraz za to że użyczył nam utwór „Od dawna już wiem” oraz wszystkim członkom ekipy za ich świetną pracę a przede wszystkim za zaangażowanie.

 

Jedna odpowiedź do “Muzyka Korteza w nowym filmie Pawła Deląga „Pani Basia””

  1. Tak moja mama też nigdy nie paląca zmarła na raka płuc szpital nazwałam fabryką kolchozem itp taki prawdziwy ten film i piękna muzyka nie żebym ryczala ale miałam mocno ścisniete gardło

Leave a Reply