Laureaci Złotych Fryderyków 2022 – muzyka poważna

Akademia Fonograficzna ogłosiła laureatów Złotych Fryderyków 2022 w muzyce poważnej.

Ta szczególna nagroda za całokształt osiągnięć artystycznych w tym roku została przyznana: Januszowi Olejniczakowi – jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów oraz Stanisławowi Gałońskiemu – uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej.

Złoty Fryderyk uznawany jest za wyróżnienie niezwykle cenne, przyznawane za całokształt twórczości artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. Co roku Rada Akademii Fonograficznej przyznaje złote statuetki w kategorii muzyki rozrywkowej, jazzowej oraz poważnej. Nagrody wręczane są podczas Gali Muzyki Poważnej oraz Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

W tym roku Rada Akademii sekcji muzyki poważnej zdecydowała o przyznaniu Złotego Fryderyka dwóm wybitnym artystom. W piątek 22 kwietnia, podczas Gali Muzyki Poważnej, Złoty Fryderyk zostanie wręczony Januszowi Olejniczakowi, jednemu z najwybitniejszych współczesnych chopinistów oraz Stanisławowi Gałońskiemu, uznanemu dyrygentowi i popularyzatorowi muzyki dawnej.

Urodzony we Wrocławiu, w 1970 roku Janusz Olejniczak był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Potem sam wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Poza repertuarem klasycznym artysta wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. Lutosławski, Górecki, Kilar). Koncertuje w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii, występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Michniewskiego, Charlesa Dutoit, Andrzeja Borejki i innych. Jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, a jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów Pianista Romana Polańskiego i Błękitna nuta Andrzeja Żuławskiego. Spośród wielu nagrań dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina szczególną uwagę zwraca komplet mazurków na instrumencie z epoki. Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Gloria Artis (2005) oraz ośmiokrotnie nagrodą Fryderyk.

Równie bogaty życiorys zawodowy ma kolejny laureat Złotego Fryderyka, Stanisław Gałoński – dyrygent i popularyzator muzyki dawnej. Już jako dwunastolatek został organistą w kościele i założył chór kościelny na Podolu. Kiedy przeniósł się do Krakowa, rozpoczął współpracę z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, był organistą w kościele św. Barbary, a jednocześnie studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz do 1955 dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u Witolda Krzemieńskiego i Bohdana Wodiczki. Był dyrygentem chóru Filharmonii Krakowskiej i Opery, a w Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie zorganizował pierwszą w Polsce szkolną orkiestrę i chór oratoryjny.

W 1961 roku przeniósł się do Bydgoszczy i założył tam zespół muzyki dawnej Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua, ale po latach powrócił do Krakowa, by dać początek orkiestrze Capella Cracoviensis. Koncertował z nią od 1970 do 2008roku – od Europy po Stany Zjednoczone, Chiny i Tajwan. Ma na koncie wiele nagrań płytowych, przede wszystkim dawnej muzyki polskiej, m.in. cykle Musica Antiqua PolonicaPoczątki Polifonii, a także Kolędy polskie i Pieśni wielkopostne. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Fryderyk.

Fryderyk Festiwal 2022 ponownie w Szczecinie!

Leave a Reply