Reni Jusis śpiewa “Ja pas!” Nosowskiej

Do sieci trafił cover wielkiego hitu Nosowskiej “Ja Pas!”, w wykonaniu Reni Jusis. Ta zaskakująca wersja utworu powstała w ramach akcji “Kayax XX Rework”.

Założona przez Kayah i Tomika Grewińskiego wytwórnia Kayax świętuje w tym roku swoje dwudziestolecie. Z tej okazji powstała akcja “Kayax XX Rework”, w której Artyści tworzą nowe, zaskakujące wersje największych przebojów z katalogu wytwórni. W pierwszej odsłonie akcji udział wzięli: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Ania Leon, Arek Kłusowski oraz Julia Wieniawa i Kuba Karaś. Do wiosennej odsłony zostali zaproszeni: Natalia Przybysz, Skubas i Barbara Wrońska, Reni Jusis, Cooks oraz Sarsa. Akcja odbywa się między 11 a 15 kwietnia i w każdy ten dzień w serwisach streamingowych publikowany jest inny, zaskakujący cover.

fot. Agata Serge

“Ja Pas!” to jeden z najbardziej znanych, solowych utworów Nosowskiej. Ukazał się w 2018 roku i od tamtej pory zebrał prawie 5,5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Interpretacja Reni Jusis, stworzona specjalnie z okazji XX-lecia Kayaxu, jest w zupełnie nowym stylu. Artystka nadała piosence charakterystycznego, francuskiego klimatu, z którego znamy ją już po ostatnim albumie “Je Suis Reni”.

Reni Jusis o coverze “Ja Pas!”:
Niezwykle sobie cenię twórczość i teksty Kasi Nosowskiej, w szczególności w połączeniu z muzyką elektroniczną, co miało miejsce na jej solowej płycie BASTA! Do utworu „Ja pas!” udało jej się napisać bezpretensjonalny tekst o alkoholizmie, a jej chrypliwa barwa głosu w połączeniu z agresywnym tonem i beatem, była doskonałym przekaźnikiem gniewu. Ponieważ nie chciałam wozić drewna do lasu i dorzucać swojej elektroniki, postanowiłam mierząc się z tym reworkiem sięgnąć po instrumentarium, w którym ostatnio czuję się najlepiej, czyli nawiązać do klimatów gypsy jazzu, swingu i ulicznej francuskiej chanson. Mam nadzieję, że dzięki temu udało nam się zinterpretować „Ja pas!” z przymrużeniem oka i podkreślić humor, dystans i autoironię, które są moimi ulubionymi cechami twórczości Nosowskiej.

Przed “Ja Pas!” we francuskim klimacie, wiosenną odsłonę akcji “Kayax XX Rework” uświetniły cover “Varsovie” Brodki w wykonaniu Natalii Przybysz oraz nowa wersja przeboju Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego “Prócz Ciebie Nic” od Skubasa i Basi Wrońskiej. To jednak nie koniec, ponieważ po Reni Jusis czekają nas jeszcze dwie wyjątkowe interpretacje niezapomnianych hitów Kayaxu. Śledźcie media społecznościowe wytwórni.

W 2021 roku Reni Jusis zrealizowała jedno ze swoich muzycznych marzeń – wydała album ze swoimi ulubionymi francuskimi piosenkami i tematami filmowymi, którymi zachwycała się od dzieciństwa. W lipcu ukazał się krążek “Je Suis Reni”, który został świetnie przyjęty przez słuchaczy i krytyków. Singlami promującymi materiał były “Voyage voyage”, “Lawenda” oraz “OUM LE DAUPHIN”.

 

Leave a Reply