Marcin Januszkiewicz prezentuje nowy utwór “Wolny spokój” [RECENZJA]

Marcin Januszkiewicz zaprezentował nowy utwór “Wolny spokój” nagrany pod okiem producenckim muzyka jazzowego Kuby Więcka. Premierowy singiel jest zapowiedzią autorskiego albumu artysty.

Marcin Januszkiewicz to aktor i wokalista, twórca wielu projektów muzycznych. Najnowszą odsłoną jego poczynań jest utwór “Wolny spokój”, który pokazuje, że poszukiwania artysty nie zawężają się do określonych gatunków muzycznych.  Typowo piosenkowa forma została przepuszczona przez coś znacznie kreatywnego, dzięki czemu mamy do czynienia z nieoczywistą, ale na swój sposób urokliwą kompozycją. Alternatywne naleciałości powodują, że jawi nam się piosenka pełna wysublimowanego brzmienia, nie uciekająca jednak w stronę czegoś archaicznego.

fot. Franek Przybylski

Dostaliśmy świeżą, całkiem nowoczesną produkcję, która unika tendencyjnych, banalnie jednoznacznych rozwiązań. Zapewne to zasługa muzyka jazzowego Kuby Więcka, który eksperymentując, nie boi się współpracować z różnorodnymi wykonawcami. Od strony muzycznej dostaliśmy więc “połamane” dźwięki, nadające organicznego wydźwięku całości. W tle płynie jednak delikatnie zaszczepiona, niekiedy pulsująca w nostalgicznym wymiarze elektronika. Wokalista postawił tym razem na mniej ekspresyjne wyrażanie emocji, co w takiej przestrzeni muzycznej – biorąc pod uwagę też sam przekaz – ma swoje uzasadnienie. Ciekawostką staje się tym razem istnienie głosu na granicy śpiewu i melodeklamacji. To pokazuje znów umiejętności Marcina, który z łatwością potrafi odnajdywać się w różnych sytuacjach artystycznych, chociaż “Wolny spokój” to nie jest kreacja, a bardziej emocja wydobyta prosto z jego duszy. Nie da się ukryć, że ta propozycja rozbudza apetyt na więcej, bo warto wreszcie zauważyć, że Januszkiewicz to jeden z ciekawszych artystów na polskiej scenie nie tylko muzycznej. Długo czekaliśmy na autorską odsłonę Marcina i w końcu dostaliśmy to, na co warto było tak długo czekać. Teraz trzeba iść za ciosem. A! Trzeba docenić też klip do tego utworu. Świetna robota.

*****

Wolny spokój“, to drugi singiel z długo wyczekiwanej autorskiej płyty Marcina Januszkiewicza. Muzycznie jest to duet Januszkiewicz/Więcek, czyli kontynuacja artystycznej drogi tych dwóch twórców. Tekst piosenki niespodziewanie nabrał zupełnie innego znaczenia. Utwór powstał kilka miesięcy temu, nagrywany był w lutym, a w momencie podjęcia decyzji o premierze – wybuchła wojna. W tym momencie znaczenie tej piosenki nagle się zmieniło. Tego trzeba posłuchać!

Marcin Januszkiewicz – aktor, wokalista, autor tekstów, kompozytor; współpracował z Piotrem Rubikiem, Margaret, Ralphem Kamińskim, Merry Spolsky, Natalią Sikorą, Natalią Szroeder, Dawidem Kwiatkowskim. Artysta ma na koncie album z piosenkami Agnieszki Osieckiej (“Osiecka po męsku”), a także Lady Pank i Perfectu (“Perfect, Lady Pank”). Ostatnie dwa single nagrał z Kubą Więckiem.

Utworami Osieckiej Januszkiewicz wygrywał ważniejsze krajowe festiwale: “Pamiętajmy o Osieckiej” w 2011 roku i wrocławski “Przegląd Piosenki Aktorskiej” w 2017 roku. W 2021 roku otrzymał l nagrodę dla najlepszego aktora musicalowego w Polsce.

Utwór “Wolny spokój” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/MarcinJanuszkieWiczwolnySpokoj

 

fot. okładka singla

Leave a Reply