Emocjonalny synth pop, czyli Verø z utworem “Co chcesz” [RECENZJA]

8 marca ukazał się kolejny singiel Verø zatytułowany “Co chcesz”. Piosenka jest zachowana w klimatach wyjątkowo tanecznych i popowych – w przeciwieństwie do dość melancholijnych utworów z przeszłości. Do utworu powstał teledysk.

Verø, czyli Weronika Szatkowska to młoda wokalistka, która ma ściśle określoną wizję artystyczną, czego dowodem jest jej nowy utwór “Co chcesz”. Tym razem dostaliśmy propozycję nasączoną wyraźnym brzmieniem synthpopowym, ale z melodyką wymakającą się standardowej możliwości zaszufladkowania jej w określonym gatunku. Pozornie kompozycja, poprzez miękko osadzony bit, posiada taneczny podtekst, jednak pewna głębia nie pozwala odbierać jej jednowymiarowo. Jest w tym nutka nostalgii, jakiejś wyraźnej melancholii, która dodaje tej piosence czegoś bardziej wytrawnego.

fot. materiały prasowe

Niewątpliwa to zasługa Synth Mike’a, który nie tylko jest współkompozytorem tego kawałka, ale także odpowiada za miks i produkcję. Stąd nośny charakter równoważy się czymś melodyjnie znamiennym. Poza tym utwór płynie na przyjemnych częstotliwościach, przez co szybko potrafi zaszczepić się w pamięci słuchacza. Warto sprawdzić – po kilkukrotnym przesłuchaniu pozostaje z nami charakterystyczna smuga kolorytu tej kompozycji, która nie została zdominowana przez nadmierną interpretację wokalną wokalistki. Wciąż w jej przestrzeni jest dużo miejsca dla słuchacza, który ma możliwość odbioru “Co chcesz” w dowolny sposób. Wszystko zależy w jakim stanie emocjonalnym obecnie się znajdujemy… Ten utwór to kolejny ważny przystanek na drodze artystycznej Verø, która co jakiś czas przypomina o sobie ważnymi nie tylko dla niej propozycjami. Być może w przyszłości staną się one częścią większego projektu? Na pewno już teraz warto czekać na rozwój wydarzeń.

*****

Tekst można interpretować na różne sposoby, choć opowiada o jednoczesnym oddaniu uczuciu czy drugiej osobie, a nawet pewnym rodzaju zatracenia. Jednak sama autorka tekstu nie chce zdradzać, co miała na myśli, aby pozostawić wolne pole do interpretacji. Jak zwykle słowa są po polsku.

Utwór rozpoczyna się od kilku brzmień prostych synthów. W późniejszym etapie słychać wplątane sample niczym nawiązanie do polskiego hip-hopu z lat 2000. Za produkcją stoi Synth Mike i to jego debiut u boku młodej piosenkarki. Czy muzycznie się zgrywają? Wyjątkowo, choć odbiór to już gust każdego i indywidualna sprawa.

Mimo pozytywnych brzmień produkcji, za które odpowiada Synth Mike, rozwlekłość wokalu nadaje klimat kontemplacyjny i dość smutny. W teledysku widać zabawę barwą, światłem i elementami tańca. Fragmenty te poprzecinane są statycznymi ujęciami ze zdjęciami wykonanymi na łódzkiej ASP. Stylizacje przypominają nieco gothycki styl, całkiem mroczny. Za obraz odpowiada Brave Boy Studio z Łodzi. Cała piosenka kończy się zwalnianym i powtarzanym refrenem, ale zaśpiewanym inaczej, niż na początku piosenki, przez co budowa utworu jest rozbudowana i interesująca. “Co chcesz” wydano w Agorze Digital Music. Warto wspomnieć, że Verø planuje wydać w tym roku jeszcze EP. 

******

Verø związana była wcześniej z projektem My Name Is New wytwórni Kayax. Wtedy też promowała swój utwór “Czas”. Polskie teksty, powiew świeżości i dziewczęcy wokal – to trzy określenia, które definiują najlepiej tę twórczość.   Niegdyś muzyka Verø spotykała się z dobrym odbiorem w Holandii i RPA, dzięki współpracy z talentcast.nl. Dziś założycielka projektu zajmuje się produkcją, komponowaniem, pisaniem tekstów, śpiewem i całokształtem wizerunku artystycznego.

Przy utworze “Co chcesz” artystka podjęła jednak współpracę z Synth Mike.

 

Leave a Reply