Harlem dla Tadeusza Nalepy. Posłuchaj utworu “Polski blues”

4 marca, w dniu piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy, odbyła się premiera nowego singla zespołu Harlem pt. “Polski blues”.

W kilka lat po śmierci Nalepy, Bogdan Loebl napisał bardzo ważny dla niego tekst – „Polski blues”. Tekst poświęcony swojemu przyjacielowi, kompozytorowi, gitarzyście i wokaliście. Nie jest zaskoczeniem, ani przypadkiem, że muzykę do tych słów napisał Krzysztof Jaworski, przez wielu znany jako „Dżawor“, współtwórca i leader zespołu HARLEM.

Do nagrania Dżawor zaprosił swoich kolegów, muzyków zespołu HARLEM. Dzięki temu w piosence śpiewają trzej wokaliści tej formacji – obecny, Marek Jakub Weigel i dwaj byli, Ryszard Wolbach oraz Maciej Balcar (obecnie DŻEM).

fot. materiały prasowe

To wyjątkowy kawałek, z mistrzowskim riffem wibrującym od pierwszej do ostatniej nuty i doskonale z nim hormonizującymi solowymi partiami gitary Dżawora. Narracja tekstu Bogdana Loebla jest opowieścią pięknie i przejmująco zaśpiewaną przez trójkę wokalistów. I tylko zadane przez poetę pytanie: „Jak Ci tam, na rajskich łąkach jest, czy kołysze Twoje serce blues..?” zostaje bez odpowiedzi…

Łukasz Smolaga i Bogusław Chrabota przygotowali do tego okazjonalnego utworu klimatyczny teledysk, w którym pokazują się obaj twórcy – Bogdan Loebl i Krzysztof Jaworski.

„Polski blues” jest też zapowiedzią (i jednym z umieszczonych na niej utworów) nowej, wydanej po dziewięciu latach fonograficznego milczenia, płyty zespołu HARLEM, której premiera planowana jest w maju 2022 roku.

 

Leave a Reply