Natalia Szczypuła prezentuje nowy utwór “Falling Slowly”

Natalia Szczypuła nie przestaje zaskakiwać. Wokalistka zaprezentowała właśnie nowy singiel zatytułowany “Falling Slowly”, do którego powstał teledysk. Tym razem propozycja artystki mieści się w kategoriach muzyki filmowej.

fot. Agata Lidia

Najnowszy singiel Natalii Szczypuły to utwór w zupełnie innym klimacie. To piosenka nie zwykle emocjonalna, poruszająca, a jednocześnie tajemnicza. Można z powodzeniem przypisać ją do kategorii muzyki filmowej.

Malowniczości nadaje jej ciepła, przestrzenna warstwa muzyczna, nad którą unosi się hipnotyzujący głos Natalii. Tym razem tekst napisany został po angielsku – Natalia uznała, że w ten sposób skuteczniej będzie wstanie wyrazić to, co chciała przekazać w piosence.

Artystka studiowała wokalistykę na londyńskiej uczelni London Centre of Contemporary Music, język angielski jest też jej ogromną pasją, dlatego porusza się w nim niezwykle swobodnie. Utwór opowiada o miłości, a artystka za pomocą malowniczych metafor opisuje proces zakochania – zupełnie niespodziewanego, jak huragan w słoneczny dzień, czy słodki sen po przebudzeniu – dosłownie zwalający z nóg. Ekspresyjności dodaje utworowi improwizacja instrumentalna w wykonaniu doskonałego basisty – Żeni Betlińskiego. Za produkcję utworu niezmiennie odpowiada Mateusz Witkowski.

Towarzyszący utworowi teledysk został utrzymany w filmowym klimacie. Ujęcia nakręcono na sali kinowej (Kino Nowe Horyzonty). Autorem teledysku jest Rafał Rudzki (Vintage Sessions). Utwór i towarzyszący mu teledysk ponownie można opisać słowem „glamour”.

Natalia o piosence: „Utwór powstał tak naprawdę bardzo dawno temu, ale początkowo nie miałam na niego pomysłu. Patrząc na warstwę tekstową uznałam, że doskonale sprawdziłby się tutaj klimat filmowy, przestrzenny, otulający. Nasz producent i pianista, Mateusz Witkowski, doskonale zrozumiał moją wizję i stworzył piękną aranżację. Na koncertach, zapowiadając ten utwór, zawsze proszę słuchaczy, żeby zamknęli oczy i pozwolili, by otuliła ich ta muzyka. Myślę, że tak tego utworu słucha się najlepiej. Dla mnie jest on niezwykle emocjonalny, głęboki. Teledysk miał oddać jego malowniczość – sala kinowa, zachód słońca widziany z okna pociągu, wyśpiewywanie emocji. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w utworze coś dla siebie”.

*****

Natalia Szczypuła – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, vocal coach. Finalistka The Voice of Poland w 2020r., zwyciężczyni Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2021.

Wokalistka soulowa, popowa, jazzowa. W swojej muzyce  łączy ze sobą różnorodne style, wzbogacając je sporą dawką popowej lekkości. Cechą wspólną jej piosenek są zapamiętywalne motywy – Natalia łączy ambitną muzykę z szybko wpadającymi w ucho melodiami, które każdy może zanucić. To utwory po polsku i po angielsku zakorzenione w soulowej estetyce, ale jednocześnie bardzo różnorodne, trafiające do szerokiego grona słuchaczy.

Studiowała wokalistykę na London Centre of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii. Od lat aktywnie uczestniczy we wrocławskim oraz ogólnopolskim świecie artystycznym, występując w klubach muzycznych i wielu instytucjach kulturalnych (Narodowe Forum Muzyki, Filharmonii Dolnośląskiej, itp.). Usłyszeć ją można także na muzycznych festiwalach w całej Polsce: Vertigo Summer Jazz Festival, Vertigo Summer Blues Festival, Craft Open Wrocław, Sącz Jazz Festival, czy wspomniany wcześniej Ladies Jazz Festival Gdynia.

Koncertuje również za granicą, np. w londyńskich klubach (Amersham Arms, The Cube, itd.),w 2019 r. koncertowała w Chinach w ramach „Polish Games – Creative Poland: The Concert“, gdzie u boku Natalii Grosiak (Mikromusic) wykonała utwory z polskich gier komputerowych.

Regularnie publikuje w sieci własne utwory autorskie i planuje wydanie płyty pod koniec roku.

Doszła do odcinków finałowych ostatniej edycji The Voice of Poland. Spośród czterech odwróconych na początku foteli wybrała drużynę Tomsona i Barona.

Użyczyła swojego głosu do ścieżki dźwiękowej spektakli “Siostra i Cień”, “Café Panique”, “Dryl” oraz filmu “Błoto” (2018), dzięki czemu jej nazwisko można odnaleźć na Filmwebie.

 

Leave a Reply