Art Komitywa z albumem “Strefa szarości”. Posłuchaj utworu “zwyczajny obraz”

Art Komitywa to nietypowy projekt muzyczny, który ma na koncie pierwszy album zatytułowany “Strefa szarości”. Jednym z singli promujących to wydarzenie został utwór “zwyczajny obraz”.

fot. materiały prasowe

Na razie trudno powiedzieć, czym jest Art Komitywa, łatwiej nakreślić czym nie jest, a nie jest klasycznym zespołem muzycznym, ani też orkiestrą, nie klasyfikuje się również jako grupa natchniona poezją śpiewaną. Art Komitywa to towarzyskie spotkanie kilkorga ludzi, którzy – każdy na swój sposób – uprawia sztukę. Zebrali się przy okazji powstawania płyty „Strefa szarości”.

Na początku byli – Marcin Szyndrowski i Paweł Władysław Płócienniczak. Pierwszy komponował, śpiewał i grał na gitarze a drugi pisał wiersze. Potem dołączył emigrant ze Szkocji. Waldemar Payda Marek – doświadczony twórca muzyki elektronicznej. Muzycznie Komitywę dopełniła wrażliwa i utalentowana wiolonczelistka Janina Marzec. W trakcie realizowania teledysku do utworu „Szary” na planie pojawiła się niezwykła tancerka Zuzanna Jarocka.

Paweł Władysław Płócienniczak był założycielem i członkiem Osobnej Grupy Literackiej „Poboki”. Zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach np. w Polskim Radiu za audycję o Powstaniu Wielkopolskim. Pierwsza książka „Sezon na peryferiach” ukazała się w 2005 roku i zawierała oprócz wierszy także teksty piosenek i aforyzmy. Jako autor tekstów wydał wspólnie z założonym przez siebie zespołem Reising Band płytę pod tytułem „Z tego miasta”. Współpracował z zespołami muzycznymi: SkippersAcoustic FlameInfinitum Cantamus. Wydana w 2010 roku w Krakowie, w Wydawnictwie Miniatura książka zatytułowana „Okno z widokiem na smutek” zawierała także ilustracje fotograficzne autora i była przez niego zaprojektowana plastycznie. W 2011 roku ukazała się książka czterech poetów z Krotoszyna, pod tytułem „Nowa Kwadryga”, której był pomysłodawcą, współautorem, redaktorem i autorem fotografii i szaty graficznej. Obecnie jest pracownikiem Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury oraz Członkiem Związku Literatów Polskich.

Marcin Szyndrowski to były dziennikarz Głosu Wielkopolskiego, nauczyciel, teatrolog, poeta i muzyk. Gra w zespole Pan Przecinek & Zespół Depresyjny. Ma na koncie sporo osiągnięć teatralnych i muzycznych. Jednym z ważniejszych jest znalezienie się na światowej liście “The History of James Joyce Music – Adaptations, Interpretations and Inspirations”. Wszystko za sprawą interpretacji fragmentu prozy “Finnegans Wake”. To jeden z niewielu polskich akcentów w tym zestawieniu.

Waldemar Marek to rodowity Krotoszynianin, który wyemigrował do Szkocji. Tam wciąż związany z muzyką. Tworzy głównie muzykę elektroniczną. Współpracuje z szeregiem artystów, a jego dźwięki zdobywają coraz szersze grono wielbicieli.

Janina Marzec pochodzi z muzycznej, krotoszyńskiej rodziny. Jej wrażliwość i ogromna miłość do wiolonczeli nadaje muzyce ten przepiękny niepokój. Na co dzień nauczycielka muzyki w jednej z krotoszyńskich szkół.

*****

Nikt nie wie, czy płyta „Strefa szarości” będąca ich pierwszym dziełem, będzie także tym ostatnim. Na razie Art Komitywa zakreśla sferę swojej wrażliwości i estetyki, proponuje słuchaczom głęboko refleksyjny sposób widzenia świata, poezji i muzyki.

“Art Komitywa zakreśla sferę swojej wrażliwości i estetyki, proponuje słuchaczom głęboko refleksyjny sposób widzenia świata, poezji i muzyki. Zapraszamy do strefy szarości!”

*****

Album można odsłuchać i pobrać pod linkiem: https://artkomitywa.bandcamp.com/releases

Album “Strefa szarości” nagrano w studio Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury oraz prywatnym studio Waldemara Paydy Marka w Szkocji.

Realizacja nagrań i mastering: Krzysztof Kaźmierczak (KOK) i Waldemar Payda Marek.

Dofinansowano ze środków Miasta i Gminy Krotoszyn.

 

Leave a Reply