Tomasz Dąbrowski prezentuje utwór “JR” z albumu “Istnienia Poszczególne”

“Istnienia Poszczególne” to wyjątkowy album Tomasza Dąbrowskiego, którego premiera odbyła się 11 lutego. Całość nagrania została zrealizowana przy użyciu trąbki należącej do Maestro Tomasza Stańko. Jednym z utworów promujących to wydarzenie został singiel “JR”.

Utwór “JR” artysta dedykuje swojemu synowi, czerpiąc inspirację z najwcześniejszego okresu w jego życiu, gdy ten eksplorował otaczający go świat z niepohamowaną ciekawością. Album ilustruje przełom w życiu osobistym i artystycznym Dąbrowskiego, który w pełni wykorzystuje swój potencjał jako trębacz, kompozytor i aranżer. Projekt „Istnienia Poszczególne” jest konsekwencją inspiracji płynącej ze współpracy Tomasza Dąbrowskiego z Tomaszem Stańko. Nagrania zostały zrealizowane przy użyciu trąbki Maestro.

fot. Filip Ćwik

“JR” miał swoją premierę 7 stycznia 2022 r. na wszystkich serwisach streamingowych, a także w wersji video live session na kanale YouTube.

Jak mówi Tomasz Dąbrowski:

„Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z indywidualnościami. To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańko, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom.”

Album miał swoją premierę 11 lutego 2022 r. nakładem April Records.

*****

Tomasz Dąbrowski to kompozytor i trębacz wychwalany przez najważniejszy amerykański magazyn jazzowy „Downbeat” jako jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich, a przez znany na całym świecie magazyn „All About Jazz” wskazywany jako jeden z 15 najważniejszych muzyków europejskich. Album Tomasz Dąbrowski and The Individual Beings [Istnienia Poszczególne] będzie 10 albumem sygnowanym jego nazwiskiem. Od ponad dekady, Polski trębacz zamieszkały w Skandynawii wykształcił sobie reputację jednego z najbardziej różnorodnych i jednocześnie ciekawskich artystów. Dąbrowski ma na swoim koncie dziewięć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą „Jazzowego Muzyka Roku” na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych – Foreningen Af Fynske Jazzmusikere.

*****

Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings występuje w składzie:

Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika
Jan Emil Młynarski – perkusja elektroniczna i jazzowa
Max Mucha – kontrabas
Ireneusz Wojtczak – tenor i soprano sax
Grzegorz Tarwid – fortepian, moog
Fredrik Lundin – tenor sax
Knut Finsrud – perkusja jazzowa

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply