Tomasz Dąbrowski prezentuje album “Istnienia Poszczególne”

“Istnienia Poszczególne” to wyjątkowy album Tomasza Dąbrowskiego, którego premiera odbyła się 11 lutego. Całość nagrania została zrealizowana przy użyciu trąbki należącej do Maestro Tomasza Stańko. Najnowszym utworem promującym to wydarzenie jest singiel “Spurs of Luck”.

Każdy z nas ma swój indywidualny sposób patrzenia na rzeczywistość. Doświadczamy tych samych rzeczy na rozmaite sposoby – to, co prawdziwe i to, co wyimaginowane zmienia się w zależności od tego, z jakiej perspektywy patrzymy. Melodia, rytm i forma są integralną częścią tego utworu, mamy więc odpowiednio coś dla serca, dla ciała i dla mózgu. Słuchając i oglądając “Spurs of Luck” za każdym razem możemy dostrzec i odkryć coś nowego. Animacja została stworzona techniką poklatkową przez Joannę Rusinek i Konrada Kulczyńskiego.

fot. Filip Ćwik

Projekt Tomasza DąbrowskiegoIstnienia Poszczególne” jest konsekwencją inspiracji płynącej ze współpracy z wybitnym Tomaszem Stańko, który w autobiografii „Desperado” tak mówił o sobie:

„Nie czuję się samotny. Jestem Istnienie Poszczególne. IP. Bardzo mi odpowiada to określenie Witkacego. Żaden związek, ani grupa, ani też patriotyzm, tylko IP. Jestem Polakiem, tu się urodziłem, takim mówię językiem, jestem głęboko związany z tą ziemią, ale generalnie najbardziej czuję, że jestem Tomasz Stańko. Istnienie Poszczególne. Jestem niepowtarzalnym zbiorem atomów, nie ma takiego drugiego na świecie, w kosmosie. Idę.”

Jak mówi Tomasz Dąbrowski:

„Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z indywidualnościami. To, co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańko, to fakt, że należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie tak, by stał się on mocny i niezależny – bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy, których szukam w moich muzykach, bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła, którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom.”

Całość nagrania została zrealizowana przy użyciu trąbki należącej do Maestro Tomasza Stańko.

Album ma swoją premierę 11 lutego 2022 r. nakładem April Records.

*****

Tomasz Dąbrowski to kompozytor i trębacz wychwalany przez najważniejszy amerykański magazyn jazzowy „Downbeat” jako jeden z najbardziej różnorodnych i ciekawych muzyków europejskich, a przez znany na całym świecie magazyn „All About Jazz” wskazywany jako jeden z 15 najważniejszych muzyków europejskich. Album Tomasz Dąbrowski and The Individual Beings [Istnienia Poszczególne] będzie 10 albumem sygnowanym jego nazwiskiem.
Od ponad dekady, Polski trębacz zamieszkały w Skandynawii wykształcił sobie reputację jednego z najbardziej różnorodnych i jednocześnie ciekawskich artystów. Dąbrowski ma na swoim koncie dziewięć solowych płyt, oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako pierwszy Polak w historii, utytułowany nagrodą „Jazzowego Muzyka Roku” na wyspie Fyn, przyznawanego przez Związek Muzyków Jazzowych – Foreningen Af Fynske Jazzmusikere.

*****

Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings występuje w składzie:

Tomasz Dąbrowski – trąbka, elektronika
Jan Emil Młynarski – perkusja elektroniczna i jazzowa
Max Mucha – kontrabas
Ireneusz Wojtczak – tenor i soprano sax
Grzegorz Tarwid – fortepian, moog
Fredrik Lundin – tenor sax
Knut Finsrud – perkusja jazzowa

Trasa koncertowa:
11.02. JAZZ.PL, WARSZAWA
12.02. NFM, WROCŁAW
14.02. FILHARMONIA, SZCZECIN
15.02. NOSPR, KATOWICE

 

fot. okładka albumu

Jedna odpowiedź do “Tomasz Dąbrowski prezentuje album “Istnienia Poszczególne””

Leave a Reply