Cheap Tobacco podrzuca muzyczną bombę! Posłuchaj utworu “Tańcz” [RECENZJA]

“Tańcz” to najnowsza propozycja zespołu Cheap Tobacco. Do drugiego singla zapowiadającego premierowy album bandu powstał teledysk.

“Tańcz” to muzyczny manifest, którym zespół określa kolejny raz działanie poza schematami, idąc drogą własnych zainteresowań artystycznych. Oczywiście treść jest bardziej uniwersalna, bo każdy może poczuć potrzebę wyrwania się z pewnych kanonów, które narzucane są nam z góry. Jednak takie przesłanie doskonale współgra z tym, jak zespół Cheap Tobacco funkcjonuje na polskim rynku muzycznym od wydania choćby ostatniego albumu “Szum”. W ich muzyce wciąż usłyszymy wyraźne odniesienia do klasycznej muzyki gitarowej, jednak nie da się nie zauważyć, że brzmienie grupy nabrało nowych kształtów.

fot. materiały prasowe

Jest mniej vinage’owo, a bardziej nowocześnie i przebojowo. Potwierdzeniem tego jest bezkompromisowy, ale też bardziej otwarty charakter premierowej piosenki. Porywa czytelny, ale jakże esencjonalny i angażujący przekaz niesiony na doskonale wyważonym wokalu Natalii Kwiatkowskiej. Do tego dochodzi odpowiednie utrzymanie dynamiki, która napędza ten utwór nieszablonowymi odniesieniami zrodzonymi na kanwie żywego grania. Jest też miejsce na złapanie oddechu, choć sama forma kompozycji naznaczona przesłaniem i pobudzająca interpretacją wokalistki sprawia, że “Tańcz” pozostaje w naszej głowie na dłużej. Energetyczna bomba.

Muzyka gitarowa jak najbardziej może być taneczna, a przy tym nosić znamiona czegoś artystycznie dojrzałego. Jeżeli ktoś wcześniej miał problem z twórczością bandu, to tym razem z pewnością da się przekonać do ich współczesnej, niezwykle dorodnej warstwy muzycznej, gdzie słowo także posiada swoje ważne miejsce, nabierając przy tym większego znaczenia. Takich piosenek na polskim rynku muzycznym wciąż potrzebujemy.

*****

Taniec. Niemal każdy ostatnio o nim śpiewa. W 2021 miało premierę co najmniej kilka piosenek o tytule lub refrenie zawierającym słowo „Tańcz“. Czy wynika to z powszechnej tęsknoty za symboliczną wolnością, za wyzwoleniem ciała i duszy, którą taniec daje? Czy za otwartym światem – takim do jakiego się przyzwyczailiśmy i za jakim tęsknimy? Czy może za radością i lekkością jaką czujemy, kiedy nasze ciała zaczynają płynąć w ruchu?

Dla nas taniec to wyzwolenie. Z ograniczeń, ze związania i splątania w jakim żyjemy. W świecie, który jest czarny albo biały, taniec pozwala wyjść poza te narzucone ramy, odnaleźć własne zdanie. Jest to symbol wyrwania się z powszechnie przyjętych kanonów i sposób na określenie swojej własnej drogi, swojego własnego punktu widzenia na świat, na innych, na siebie. Każdy kto odnajdzie wewnętrzną siłę, może pójść w tę stronę.

*****

CHEAP TOBACCO to wybuchowa mieszanka czystej energii, autentyczności oraz mocnego vintageowego brzmienia, połączona z charyzmatycznym głosem dziewczyny z Bieszczad, która dwukrotnie została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w Polsce.

Na swoim koncie mają ponad 15 nagród Grand Prix oraz nagród publiczności na festiwalach krajowych i zagranicznych m.in.: Rawa Blues, Suwałki Blues Festiwal, Synestezje, Bochum Total (Niemcy), Blues Alive (Czechy) . Zespół, będąc prawdziwie rockowym organizmem, jednocześnie nie pozwala by zamknąć ich w jakiejkolwiek szufladzie.

W 2018 roku ukazała się pod naszym patronatem medialnym ich płyta zatytułowana “Szum”.

*****

Zrealizowano i nagrano w Black Kiss Records

Mix/ Mastering – Arek Kopera

Produkcja muzyczna – Cheap Tobacco

muzyka – Robert Kapkowski, Cheap Tobacco

słowa – Natalia Kwiatkowska

 

2 odpowiedzi na “Cheap Tobacco podrzuca muzyczną bombę! Posłuchaj utworu “Tańcz” [RECENZJA]”

  1. Kocham. Grają nietylko w uszach ale przede wszystkim w serduchu. Czy z płyty, czy z teledysku ale przede wszystkim na żywo. Ta Ich dobra energia łapie i trzyma. Porusza i działa jak basam jednocześnie. Chcę jeszcze i jeszcze… Dobrze napisane w recenzji- piosenek, gdzie słowa a zwłaszcza wyśpiewane takim głosem mają znaczenie ciągle potrzeba. A gitara Roberta? Wpadnij na koncert a może uda Ci się zatracić w solówce, której nie usłyszysz na płycie.

Leave a Reply