“Ismeria” – wyjątkowy album i spektakl Tomasza Jocza

“Ismeria” to tytuł albumu, który powiązany jest z wyjątkowym spektaklem. Pomysłodawcą projektu jest pianista Tomasz Jocz, a kompozytorem Beniamin Baczewski.

Ismeria to spektakl audiowizualny, którego myślą przewodnią jest odkrywanie wewnętrznej siły kobiecości i jej transformatywnej mocy poprzez pełną przeciwności wędrówkę tytułowej bohaterki przez oniryczny świata zdominowany przez pierwiastek męski.

fot. materiały prasowe

Muzykę do spektaklu wykorzystującą techniki live electronics skomponował Beniamin Baczewski, który staje na estradzie, grając na saksofonach: sopranowym i tenorowym, klarnecie oraz gitarze basowej. Istotnym elementem wpływającym na kolorystykę dźwiękową Ismerii są brzmienia dzwonków i mis tybetańskich, nagranych przez Kazimierza Kusa.
Warstwa wizualna projektu wykorzystuje techniki animacji komputerowej live w połączeniu z projekcją wideo scen zarejestrowanych z udziałem aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku — Ewy Jendrzejewskiej, Marii Jocz (córki pomysłodawcy projektu) i Tomasza Jocza. Realizacji obrazu podjęli się Elżbieta Manuiło i Radosław Deruba, którzy podczas przedstawienia występują w roli VJ-ów.

*****

Tomasz Jocz – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W macierzystej uczelni jest obecnie wykładowcą na stanowisku adiunkta doktora habilitowanego. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych; do najważniejszych zalicza: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (laureat dwóch edycji konkursu), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu z orkiestrą), Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (kategoria duety).

Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Był gościem festiwali: Festival Musica De La Villa Rialp (Hiszpania), Festival De Musica Felip Pedrell w Tortosie (Hiszpania), Rassegna Internazionale Pianistica Mario Ghislandi w Cremie (Włochy), Festival International de Musique en Cataloqne w Céret (Francja), Gdański Festiwal Muzyczny, Clarimania we Wrocławiu, NEOARTE Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku, Festiwal Muzyki Współczesnej Nowe Fale w Gdańsku.

W repertuarze pianisty specjalne miejsce zajmuje nowa muzyka polskich kompozytorów. Dokonał licznych prawykonań ich utworów, z których część jest mu dedykowana. Wybitna kompozytorka Joanna Bruzdowicz-Tittel chętnie powierzała mu prezentacje swoich dzieł. Owocem tej kilkuletniej współpracy jest nagranie pięciu płyt z utworami kameralnymi i solowymi. Na jednej z nich zostały zarejestrowane: Koncert fortepianowy oraz Concertino in memoriam Władysław Szpilman. Tomasz Jocz jest współzałożycielem i członkiem zespołu FRACTUS SEXTET, wykonującego muzykę Beniamina Baczewskiego. Prezentowana przez zespół muzyka to fuzja przeróżnych gatunków i stylów: jazzu, rocka, funku, folku, czy muzyki klasycznej. W październiku 2020 roku dokonał nagrania albumu solowego Tobijahu z muzyką kompozytora. Od 2019 roku Tomasz Jocz pełni funkcję kierownika zespołu muzycznego, korepetytora wokalnego i muzyka występującego w spektaklach Teatru Wybrzeże w Gdańsku: Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa oraz Powarkiwania drogi mlecznej.

*****

W nagraniach Ismerii udział wzięli:
Beniamin Baczewski – klarnet, saksofon sopranowy i tenorowy, gitara basowa
Tomasz Jocz – fortepian, instrumenty klawiszowe
Kazimierz Kus – dzwonki i misy tybetańskie

 

fot. okładka albumu

2 odpowiedzi na ““Ismeria” – wyjątkowy album i spektakl Tomasza Jocza”

Leave a Reply