Ladaco powraca z nowym kawałkiem “Bujny Krzak” [RECENZJA]

Ladaco zaprezentował nowy utwór zatytułowany “Bujny Krzak”, który jest zapowiedzią jego drugiej płyty. Do utworu powstał “taneczny” teledysk, nagrany na pojedynczym ujęciu z dwóch kamer.

Chciałoby się powiedzieć – wreszcie jest! Pierwsza zapowiedź nowej płyty Ladaco, który zaprezentował lekko taneczną, ale wciąż w swoim stylu piosenkę “Bujny Krzak“. Jeżeli ktoś zna świetną płytę “Pierwsze Primo”, ten może nie będzie zaskoczony premierowym utworem, choć nie da się ukryć, że jest w nim więcej przestrzennego brzmienia, lekkości oraz swobodniej wypuszczonych dźwięków. Bez nadęcia na coś wielkiego powstała piosenka nasycona dystansem, a także czymś nieskrępowanie naturalnym. Imprezowe wieczory w towarzystwie bujnej roślinności?

fot. materiały prasowe (okładka singla)

Trzeba posłuchać, żeby zrozumieć tylko z pozoru abstrakcyjne przesłanie. Na pewno to utwór, który pozwoli nam się zrestartować wieczorową porą w rytm przyjemnej, nienachalnie bujającej rytmiki nasyconej… chlorofilem (czemu nie, skoro “po tej zimnej wiśni ciężko mi się myśli”). Od strony muzycznej dostaliśmy fajnie zaaranżowane brzmienie delikatnie muskającej gitary, która doskonale odnajduje się w elektronice. Nie od dziś wiadomo, że na syntetyczne dźwięki muzyk ma swój pomysł, nie powielając tego, co możemy usłyszeć na polskiej scenie muzycznej. Ladaco to indywidualista, mający swój przepis na treść artystyczną, która staje się symbiotycznie z nim związana. A to, że przy okazji “puszcza oko” do słuchacza, to świadomy zabieg, mający też pokazać, że nie trzeba podchodzić do wszystkiego z wielką powagą, żeby stworzyć coś wartościowego. Także warto zaszczepić sobie każdego wieczoru szczyptę imprezowego luzu w takiej formie, niekoniecznie uzupełniając go czymś procentowo mocniejszym. Na karnawał jak znalazł. To propozycja, dla tych, którzy niekoniecznie są mistrzami parkietu, a lubią bujać się w rytm czegoś niejednoznacznie atrakcyjnego.

*****

Singiel “Bujny Krzak” jest zapowiedzią albumu Ladaco – “Drugie Primo”, który ukaże się w 2022 w dystrybucji Agora Digital Music. Utwór stanowi swoistą proklamację miłości do bujnej roślinności i imprezowych wieczorów. Klubowy beat przenika się z hipnotycznym brzmieniem gitary i tekstem o wieczorze, który trwa, jakby nigdy nie miał się skończyć. Do piosenki powstał teledysk będący spontanicznym zapisem tańca w stroju galowym, nagrany na pojedynczym ujęciu z 2 kamer – bez cięć i montażu. Jesteśmy przekonani, że “Bujny Krzak” rozbuja niejeden parkiet.

Ladaco to wokalista i multiinstrumentalista, którego muzyka jest fuzją popu, alternatywy, elektroniki spod znaku Nowej Fali, i analogowych brzmień żywych instrumentów. Jego znakiem rozpoznawczym jest poruszająca mieszanka ironii i melancholii. Klimatyczne teksty i muzyka o trudnym do scharakteryzowania gatunku tworzą bogaty i niepowtarzalny świat pełen zwrotów akcji.

 Ladaco to projekt muzyczny, który tworzy Rafał Benedek. W czerwcu 2019 ukazała się jego pierwsza płyta pt. “Pierwsze Primo”, której recenzję znajdziecie na naszym portalu.

*****

Muzyka, słowa: Ladaco

Choreografia: Ladaco

 

fot. Bernard Ambroziewicz

Leave a Reply