Mural Tomasza Stańko w Rzeszowie

Wzbogacona platforma Tomasz Stańko Archives i mural w Rzeszowie – Fundacja im. Tomasza Stańko rozpoczyna świętowanie 80. rocznicy urodzin słynnego jazzmana.

Nowa odsłona platformy Tomasz Stańko Archives, mural w Rzeszowie i planowane letnie plenerowe koncerty – w ten sposób Fundacja im. Tomasza Stańko rozpoczyna celebrację 80. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora i trębacza, która przypada 11 lipca 2022 roku. Świętowanie rocznicy urodzin Tomasza Stańko potrwa cały rok.

WZBOGACONA PLATFORMA TOMASZ STAŃKO ARCHIVES

Uruchomiona pod koniec 2020 roku platforma Tomasz Stańko Archives została właśnie wzbogacona o 15 kompozycji z różnych okresów twórczości artysty. Użytkownicy mogą obecnie znaleźć tam już 45 oryginalnych, ręcznie pisanych przez Tomasza Stańko partytur, będących częścią kolekcji Fundacji im. Tomasza Stańko. Materiały zostały zdigitalizowane i udostępnione w formie oryginalnych zapisów nutowych oraz ich wiernych transkrypcji przeniesionych do notacji muzycznej. Platforma wyposażona została również w moduł umożliwiający sortowanie kompozycji według daty powstania lub alfabetycznie oraz wyszukiwanie ze względu na rodzaj partytury. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wybór rękopisów jest udostępniany bezpłatnie do celów edukacyjnych i naukowych.

Staraliśmy się, by w ramach tych 45 kompozycji jak najpełniej oddać kompozytorskie bogactwo Tomasza Stańko. Na platformie znajdziemy więc m.in. „Balladynę” z rękopisu datowanego na 1975 rok, muzykę filmową, utwór skomponowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego, “Hejnał” napisany w 2015 roku dla Rzeszowa czy utwory “Wisława” czy „December Avenue” z ostatnich albumów. Ciekawostkę w tym zestawie stanowią niezwykłe partytury graficzne, w których Tomasz Stańko daje wyraz swojej nieograniczonej wyobraźni – mówi Anna Stańko, córka artysty i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

–  Do pracy nad partyturami zaproszeni zostali muzycy, którzy współpracowali z Tomaszem Stańko. Konsultacje z Tadeuszem Sudnikiem, Krzysztofem Knittlem, Vitoldem Rekiem, Davidem Virellesem, Dominikiem Wanią i Sławomirem Kurkiewiczem nie tylko umożliwiły nam pogłębienie wiedzy na temat poszczególnych utworów, ale także stały się dla nich – aktywnych muzyków – inspiracją do tworzenia nowych dźwięków, interpretacji i projektów muzycznych, które chcą dalej rozwijać – dodaje Anna Stańko.

Dostępna pod adresem archive.tomaszstanko.com platforma docelowo ma być miejscem, w którym użytkownicy znajdą bogaty zbiór archiwaliów z życia i twórczości artysty. W sekcji Kolekcja zaprezentowano na niej trąbki, na których grał artysta. Użytkownicy platformy znajdą tam opowieści o tych instrumentach autorstwa Tomasza Dąbrowskiego. W 2022 roku Fundacja planuje udostępnić kolejne partytury, a także rozpocząć proces digitalizacji i udostępnienia archiwum fotograficznego dokumentującego prywatne i artystyczne życie trębacza w latach 70. i 80.

MURAL W RZESZOWIE

Pod koniec grudnia w Rzeszowie, rodzinnym mieście Tomasza Stańko, powstał mural upamiętniający artystę. Malowidło o wymiarach 11×11 metrów można już oglądać na ścianie budynku przy ulicy Hetmańskiej 16. Mural powstał na podstawie grafiki autorstwa Joanny Stańko, żony trębacza, która pierwotnie miała stać się okładką jednej z jego płyt. Wydawca zdecydował jednak inaczej. Grafikę muralu na podstawie zachowanego slajdu odwzorowali artyści z warszawskiego Good Looking Studio. Jego uroczyste odsłonięcie odbędzie się w lipcu 2022 roku w ramach świętowania 80. rocznicy urodzin artysty, który jest honorowym obywatelem miasta i autorem hejnału Rzeszowa „Na cztery strony świata”.

ŚWIĘTOWANIE PRZEZ CAŁY ROK

Wydarzenia związane ze świętowaniem 80. rocznicy urodzin Tomasza Stańko będą się odbywać przez cały rok. W lipcu 2022 roku Fundacja im. Tomasza Stańko planuje kontynuację bezpłatnych, plenerowych koncertów pod hasłem “Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”, które od 2019 roku odbywają się w Rzeszowie i Warszawie – miastach początku i końca życia i twórczości wielkiego artysty.

Rok 2022 jest szczególny. Obok 80. rocznicy urodzin Taty, to także rok jubileuszowej, 20. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej – festiwalu, który od samego początku prowadził Tomasz Stańko i na który co roku przygotowywał premierowy projekt. Mamy nadzieję, że zarówno podczas urodzinowych Toastów, jak i bielskiego festiwalu, będziemy go wspominać w atmosferze radości i celebracji jego życia i sztuki, w otoczeniu wspaniałej muzyki i znakomitych artystów z Polski i świata. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył – mówi Anna Stańko, prezes Fundacji im. Tomasza Stańko.

 

Leave a Reply