CHOMMAR prezentuje nowy utwór “Wodospady” [RECENZJA]

“Wodospady” to nowa propozycja artysty występującego pod pseudonimem CHOMMAR. Utwór mieszczący się w gatunku alternatywnego popu powstał we współpracy z Patrickiem Multanem.

CHOMMAR umiejętnie tworzy klimatyczną przestrzeń do własnych poczynań artystycznych, a potwierdza to jego nowa propozycja zatytułowana “Wodospady“. Utwór mieści się w szeroko pojętym gatunku rocka alternatywnego, choć na swój sposób przystępna i dosyć prosto zaznaczona forma pozwala zaprzyjaźnić się z tą nastrojową propozycją każdemu słuchaczowi, który poszukuje nieprzesadnie zawoalowanej oryginalności twórczej. Sama kompozycja opiera się na pewnym rozedrganiu emocjonalnym, wyciągniętym z brzmienia nastrojowej elektroniki i niepokojących, choć subtelnie zaprezentowanych dźwięków gitary.

fot. materiały prasowe

Instrumentalne sprzężenie oddaje nam numer podszyty nieco mrocznym nastrojem i swego rodzaju tajemniczością. Dzięki temu dosięgamy do tego poziomu wrażliwości, który eksponuje wysoką jakość artystyczną.

Nie da się ukryć, że na tej płaszczyźnie, określonej przede wszystkim poprzez wciągający klimat, istnieje dużo miejsca, które można by wypełnić bardziej rozwiniętym brzmieniem. Jednak to właśnie pewna oszczędność w wyrazie tworzy alternatywny, wręcz awangardowy charakter tej propozycji. Jest w tym także namiastka teatralności, jakiejś kreacji artystycznej, która słyszalna jest przede wszystkim w nieoczywistym przekazie. Warto przesłuchać ten utwór od strony czysto interpretacyjnej, kładąc nacisk na tekst, by dostrzec, że nie mamy do czynienia z kopią czegoś już zasłyszanego. W końcu CHOMMAR to nie tylko wokalista i muzyk, ale także w jakimś wymiarze piewca dobrego słowa. Uniwersalizm nie razi dosłownością, a pojawiająca się symbolika słów i znaczeń (“słonej wody nie da się pić“) pokazuje, że mamy do czynienia z czytelną poetyką.

Wodospady” nie są jednoznaczne i to staje się ich siłą. Ich chłód oraz wielowątkowość muzyczna wyraźnie określa środowisko CHOMMARA. I choć jest to propozycja raczej niszowa, to zasługuje na szerszy odbiór oraz docenienie. Muzyczny indywidualista. Takich artystów nam trzeba.

*****

CHOMMAR, to niezależny twórca muzyczny i wokalista, na co dzień aktor związany z poznańskim środowiskiem teatralnym. Od dzieciństwa pisze swoje kawałki, lecz dopiero parę lat temu zdecydował się na ich nagrywanie i publikowanie. W swojej twórczości bardzo dużą wagę przywiązuje do tekstów. Muzycznie poszukuje, nie ogranicza się, eksperymentuje z różnymi stylami.

“Wodospady” to jego najnowszy singiel. Przy tej produkcji CHOMMAR rozpoczął współpracę z producentem Patrickiem Multanem.

Kawałek, który razem stworzyli wpisuje się w nurt alternatywnego popu. Jest to tajemniczy gitarowy utwór z domieszką elektroniki nawiązującej do muzyki lat 80. Do piosenki powstało lyric video.

“Wodospady” to kawałek o ważnych spotkaniach i wydarzeniach w życiu, które powodują, że się zmieniamy; o stuacjach i ludziach, których nie da się jednoznacznie ocenić, o nietrwałości życia. Jest to numer o tym, że  jesteśmy podatni na otoczenie i nie na wszystko mamy wpływ. To piosenka drogi. – CHOMMAR

Słuchaj singla “Wodospady” na platformie Spotify: https://open.spotify.com/track/502zGAtbr4V5EWUGF0IzLy?si=f9e5e7b0b2e148ef

 

fot. okładka singla

Leave a Reply