OBRASQi prezentują nowy singiel. Posłuchaj utworu “Mój grudzień” [RECENZJA]

„Mój grudzień” to trzeci singiel z debiutanckiej płyty „Dopowiedzenia” zespołu OBRASQi, która miała premierę w czerwcu 2021 roku. Do utworu powstał teledysk.

Na płycie “Dopowiedzenia” zespołu Obrasqi znalazły się piękne impresje muzyczne osadzone w art rocku oraz rocku progresywnym, z delikatnym namaszczeniem psychodelii. Jednym z bardziej klimatycznych i jakże głęboko zapadających w pamięć fragmentów tego albumu jest balladowy utwór “Mój grudzień”, który oddaje nastrój zimy i okresu świątecznego. To niezwykle wciągający kawałek, choć w podtekście spowity chłodem żywych instrumentów. Za to przekaz niesiony na subtelnie poprowadzonym, jakże malowniczym wokalu Moniki Dejk-Ćwikły wydaje się czytelny i co najważniejsze otula nas poetyckimi słowami.

fot. materiały prasowe

Otrzymaliśmy też namiastkę intymności, która wyraźnie spowija ten poruszający w swym kolorycie utwór. To piękny fragment ich albumu, oparty na rozciągniętych, ale jakże wciągających harmoniach, które właściwie charakteryzują nie tylko nowy singiel, ale całą twórczość zespołu. Choć w przypadku “Mojego grudnia” dostaliśmy też pierwiastek czegoś magicznego, co idealnie wpasowuje się w teraźniejszy czas. Warto posłuchać, najlepiej wieczorową porą, kiedy piosenki zespołu Obrasqi stają się bardziej esencjonalne, a przez to mocniej dotykają nas emocje w nich zawarte. “Mój grudzień” to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników gatunku.

 *****

Ballada “Mój grudzień“, zarówno muzycznie, jak i  tekstowo przenosi nas w zimowy klimat. Utworem rządzi nastrój przełomu roku, tego co odchodzi, ale z nadzieją na nowe.

Płyta “Dopowiedzenia” zawiera 12 przestrzennych kompozycji osadzonych gdzieś pomiędzy rockiem, indie pop i art progresją. Zespół sięga zarówno do akustycznych instrumentów jak i nowoczesnych popowych brzmień elektronicznych, tworząc obok krótkich piosenek, wielominutowe utwory, które łączy delikatny kobiecy głos Moniki Dejk-Ćwikły.

Oprócz premierowych utworów płyta zawiera nagrania znane słuchaczom, takie jak “Dopowiedzenia”, które dotarły do 27 miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego oraz na szczyt listy Polskiego Radia Rzeszów.

*****

OBRASQi to Monika Dejk- Ćwikła (śpiew, teksty, bas), Artur Wolski (gitary, klawisze, loop) i Jarek Bielawski (perkusja).

Zespół działa pod Gdańskiem od kwietnia 2019 roku. W tym czasie stworzył i nagrał własny materiał, wystąpił u Tomasza Żądy w audycji Trójka Żąda Debiutów, zagrał na żywo w MiniMax Piotra Kaczkowskiego.  Opublikowany w listopadzie 2019 roku maxi singiel  „Holygram” znalazł się na pierwszym miejscu listopadowego zestawienia „Będzie Głośno” Radiowej Czwórki.  Zespół został doceniony przez kilka zachodnich portali zajmujących się muzyką progresywną m. in. szwedzki ArtRock, francuski Prog Censor czy amerykański Power Of Prog, a teledysk (8 minutowy film animowany jednego z utworów) znalazł się w konkursie na najlepszy teledysk festiwalu Lift Off Session. Obrasqi zostały także finalistą Muzycznego Odkrycia Roku Metropolii, zdobyły także statuetkę Music Life Awards w kategorii Nowa Muzyka.

*****

„Mój grudzień” – OBRASQi
słowa: Monika Dejk-Ćwikła
muzyka: Artur Wolski

 

fot. okładka singla

Leave a Reply