Gosia Sarata interpretuje utwór “Rebeka” [RECENZJA]

Pochodzące z 1932 roku tango “Rebeka” zostało stworzone przez Zygmunta Białostockiego do słów Andrzeja Własta. Teraz możemy posłuchać nowoczesnej jazzowej interpretacji, którą zaprezentowała wokalistka Gosia Sarata.

“Rebeka” Gosi Saraty zwraca uwagę z kilku powodów. Artystka podeszła do interpretacji na swój specyficzny sposób, ale z zachowaniem uroku pierwotnej wersji. Nie przeciążając kompozycji nadmierną ilością elementów, wokalistka potraktowała ten utwór wyjątkowo, przenosząc go do współczesności z zachowaniem tego, co stanowi o jego istocie. Ważna jest melodia, ale także wdzięk, który naznacza tę piosenkę szlachetnością wynikającą z założeń kompozycyjnych.

fot. materiały prasowe

Artystka trzyma się pewnych ram, ale wpuszcza do utworu jazzowej lekkości, która niesie się poprzez brzmienie kontrabasu i fortepianu. To przy zawodowstwie muzyków i wrażliwości Gosi jest wystarczające, by napełnić ten utwór przyzwoitością twórczą. Całość została zaprezentowana w wersji “live”, co dodaje autentyczności i jeszcze większej emocjonalności, bez której ta piosenka nie mogłaby istnieć. Przy okazji dobrze jest usłyszeć interpretację wokalistki, która wie o czym śpiewa i w jaki sposób chce opowiedzieć historię, żeby zaczęła żyć na nowo w naszej świadomości. To się udało, co jest w tym przypadku największym sukcesem związanym z nagraniem “Rebeki”. Gdzieś pomiędzy piosenką aktorską a jazzem jest pewna przestrzeń, w której doskonale czuje się Gosia Sarata. Piękna, niewymuszona interpretacja. Mistrzostwo.

*****

Wraz z artystką wystąpili Kamila Drabek oraz Jakub Banaszek.

Utwór “Rebeka” został wykonany podczas trwania koncertu “It’s Time For Jazz” 19 lutego 2021. To opowieść o nieszczęśliwej miłości bez happy endu, o niespełnionych marzeniach zakochanej kobiety. “Rebeka” w wykonaniu Gosi Saraty to nowoczesne jazzowe brzmienie starego tanga.

*****

Gosia Sarata to wokalistka, absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka pierwszej nagrody na 44. Międzynarodowym Konkursie Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2017.

Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach wokalnych, znajdując uznanie w ocenach jurorów i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: MSWJ Zamość (I miejsce), Festiwalu „Pejzaż bez Ciebie” Toruń (Finalistka), Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca „Majowa Nutka” Częstochowa (I miejsce), Ogólnopolski Konkurs “Piosenka w Meloniku” Rzeszów (II miejsce), Wiosenne Spotkania Jazzowe Strzyżów (Wyróżnienie Osobowość Artystyczna).

Uczestniczyła w wielu wydarzeniach kulturalnych emitowanych w radiu i telewizji, odbywających się na terenie całego kraju wspólnie z artystami m.in.: Grażyną Łobaszewską, Bogdanem Hołownią, Markiem Bałatą, Kazimierzem Jonkiszem, Wojciechem Karolakiem, Wojciechem Majewskim, Bogdanem Kierejszą, Stanleyem Breckenridge, Melanie Charles, Romanem Kołakowskim, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Markiem Piekarczykiem, Krzysztofem Cugowskim, Piotrem Cugowskim, Natalią Sikorą.

Brała udział w warsztatach muzycznych, aktorskich i poetyckich szkoląc swoje umiejętności w klasach prowadzonych przez Lorę Szafran (PL), Melanie Charles (USA), Stanleya Breckenridge’a (USA), Marka Bałatę (PL), Romana Kołakowskiego (PL).

Współpracuje z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, Orkiestrą Reprezentacyjną Straży GranicznejSądecką Orkiestrą SymfonicznąPolskim Związkiem Esperanto. Jest zapraszana do udziału w różnych widowiskach muzycznych : “Promieniowanie Ojcostwa”, “Stachura, Waits, Cohen, Poeci w Dolinie Sanu”, “Fantazja Filmowa” i wielu innych.

 

Leave a Reply