“Huapango Nights” to debiut fonograficzny Eduardo Bortolottiego, skrzypka jazzowego meksykańskiego pochodzenia. Płyta miała swoją oficjalną premierę 11 grudnia 2020 roku. Singlem promującym to wydarzenie został utwór tytułowy.
Album, w swojej nazwie nawiązujący do ludowego gatunku muzycznego, podsumowuje jego ośmioletni pobyt w Polsce i jest połączeniem zaplecza folklorystycznego z brzmieniem jazzowym.
fot. materiały prasowe
Skrzypek, kompozytor i aranżer do współpracy w projekcie zaprasza młodych i zdolnych muzyków jazzowych i ludowych, a każdy z nich wnosi swój kluczowy element do jakości całego albumu.
Kolumbijczyk Edilson Sanchez gra na basie łącząc rytmy jazzowe z latynoskimi, a nowoczesnego wyrazu jazzowego w harmonii nadaje Mateusz Sobiechowski, grający na fortepianie.
Polsko-latynoskiej ekspresji daje wyraz perkusista Bartek Staromiejski, a niezwykle ważny element ludowy zapewnia Meksykanin Alberto Suazo, który gra na tradycyjnych instrumentach – jarana, szczęka osła czy przedkolumbijskie okaryny.
Tworząc “Huapango Nights” najważniejsze dla Eduardo Bortolottiego było ukazanie jego meksykańskich korzeni w nowoczesnej odsłonie jazzowej. Jest to bardzo osobista podróż muzyczna, która podsumowuje okres od początku jego kariery muzycznej, jeszcze w rodzinnej Puebli, do obecnych czasów, w których pandemia ograniczyła możliwości wyrazu artystycznego. Stąd też na albumie znajdują się utwory, które są aranżacjami meksykańskiej muzyki ludowej, a także autorskimi kompozycjami jazzowymi stworzonymi w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.
*****
Eduardo Bortolotti Lopez – meksykański skrzypek jazzowy, kompozytor oraz pedagog muzyczny. Ukończył kierunek skrzypiec jazzowych na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz uzyskał tytuł magistra pedagogiki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Instytutu Muzyki. Jako solista i lider zespołu występował na wielu festiwalach na całym świecie. Jako reprezentant swojego kraju, czyli Meksyku został zaproszony, m.in. do Indonezji, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Polski, Czech, Słowacji i na Cypr. Bortolotti, dzięki swojemu wykształceniu pedagoga muzycznego oraz wieloletniemu doświadczeniu jako skrzypek jazzowy, prowadził wiele warsztatów muzycznych dla różnych instytucji na świecie. Przykładem mogą być, m.in. zajęcia prowadzone w 2017 roku w jego rodzimym kraju dla studentów Uniwersytetu Muzycznego w Puebli (BUAP), w 2019 roku w Chinach dla uczniów Beijing Contemporary Music Academy oraz ostatnie, we współpracy z Ambasadą Meksyku i Instytutem Sztuki w Dżakarcie, które miały miejsce w Indonezji.
*****
Eduardo Bortolotti – skrzypce, okaryny
Mateusz Sobiechowski – fortepian, instrumenty klawiszowe
Edilson Sanchez – gitara basowa
Bartek Staromiejski – perkusja
Alberto Suazo – instrumenty ludowe