Nocą Umówieni & Airis String Quartet z płytą “Ginczanka”. Posłuchaj utworu “Posucha”

“Ginczanka” to nowy album zespołu Nocą Umówieni i Airis String Quartet, który 26 listopada trafił do serwisów cyfrowych. Jednym z singli promujących został utwór “Posucha”.

Płyta w całości poświęcona jest wybitnej polskiej poetce żydowskiego pochodzenia – Zuzannie Ginczance. Wyjątkowa, bezkompromisowa poezja Ginczanki ujęła pomysłodawczynię projektu, autorkę muzyki, założycielkę zespołu Nocą Umówieni – Katarzynę Sałapę, która zaaranżowała utwory na kwartet smyczkowy, fortepian i głos.

fot. materiały prasowe

Tematyka wybranych wierszy skupia się głównie wokół kobiety i kobiecości – w różnych odsłonach (“Posucha”, “Kobieta”, “Zdrada”, “Wyjaśnienie”, “Wyjaśnienie na marginesie”, “W skwar”), jak również dotyka treści filozoficznych (“Wniebowstąpienie Ziemi”, “Przepis na prostotę życia”).

Poprzez muzykę artyści pragną oddać ducha poezji Ginczanki – jej głębię, złożoność, treściwość i dosadność, ale też liryzm, delikatność, tęsknotę. Każdy utwór jest inny, materia dźwiękowa podąża za słowem, poszukuje z nim rezonansu.

Gatunek, który reprezentuje muzyka z najnowszej płyty wykracza poza granice poezji śpiewanej, dlatego artyści ukuli nową nazwę na rodzaj uprawianej przez siebie muzyki: lyric fusion (fuzja liryczna). Czerpie ona bowiem z muzyki klasycznej, poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej, jazzu, popu; porównywana jest niekiedy do twórczości Ewy Demarczyk czy Edyty Geppert.

Patronką honorową płyty została profesor Izolda Kiec, odkrywczyni Zuzanny Ginczanki, autorka publikacji na jej temat, wydań wierszy, teatrolożka, kulturoznawczyni, prezes Fundacji Instytut Kultury Popularnej.

Premiera płyty odbyła się 25 lipca we Wrocławiu, na otwarciu Festiwalu „Lato w Synagodze pod Białym Bocianem”. Koncert został przyjęty przez widownię z wielkim entuzjazmem.

Premiera płyty na platformach streamingowych odbędzie się 26 listopada 2021.

W skład zespołów wchodzą zawodowi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, laureaci konkursów i festiwali, koncertujący w kraju i za granicą.

*****

Nocą Umówieni:
Katarzyna Guran – śpiew
Wojciech Sałapa – fortepian
Katarzyna Sałapa – kompozycje
Airis String Quartet:
Aleksandra Czajor-Kowalska – skrzypce I
Grażyna Zubik – skrzypce II
Malwina Tkaczyk – altówka
Mateusz Mańka – wiolonczela

 

Leave a Reply