The Owl z gościnnym udziałem Pablo Helda. Posłuchaj utworu “IMPROCODE”

“IMPROCODE” to album skrzypka i improwizatora Marcina Hałata, który stworzył wspólnie z Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem jako The Owl. W nagraniu wziął udział także niemiecki pianista Pablo Held. Singlem promującym to wydarzenie został utwór tytułowy.

Marcin Hałat, skrzypek i improwizator, prezentuje kolejny autorski album, który współtworzą czołowi muzycy polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Druga płyta tria The Owl z gościnnym udziałem niemieckiego pianisty Pablo Helda zawiera 9 utworów.

fot. materiały prasowe

 

Wydawnictwo zatytułowane “Improcode” tworzą: Marcin HałatMaciej GarbowskiKrzysztof Gradziuk oraz  gościnnie znakomity niemiecki pianista Pablo Held.

Płyta wydana nakładem Fundacji Słuchaj, miała swoją oficjalną premierę w dniu 15 września 2020 roku.

Wyróżniający się na międzynarodowej scenie niemiecki pianista jazzowy Pablo Held wnosi do muzyki formacji The Owl niepowtarzalny muzyczny ładunek, stylistykę gry oraz charakterystyczną wrażliwość. Dialog The Owl z Pablo Heldem przebiega nietypowo, aczkolwiek bardzo naturalnie.

“Improcode” to zaskakujący album, w którym splata się wizja muzyki współczesnej w odniesieniu do wysublimowanej formy wiolinistyki. Płyta zawiera  wiele różnych koncepcji dialogu i czterostronnych rozmów w obrębie tej stylistyki. Dużo jest w niej wolności i przestrzeni, która charakteryzuje zarówno współczesne idiomy jazzowe, jak i klasyczne. Indywidualny kod The Owl odznacza się niekonwencjonalnym podejściem do muzyki improwizowanej, a kiedy Marcin Hałat staje naprzeciw współgrających indywidualności, muzyka nabiera wyjątkowego znaczenia.

*****

Marcin Hałat – skrzypek, improwizator, poruszający się między muzyką klasyczną, jazzową i improwizowaną. Urodzony w Beskidzie Śląskim w 1981 roku w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jako mały chłopiec dorasta w otoczeniu muzyki ludowej, muzyki Fryderyka Chopina i dobiegających z radia dźwięków amerykańskiego jazzu. W wieku siedmiu lat rozpoczyna naukę w Szkole Muzycznej w Katowicach. Jego talent improwizacyjny odkrywa i zaprasza do współpracy Adam Makowicz. Marcin Hałat wybiera studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem skrzypka Henryka Gembalskiego oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Roberta Kabary. Nawiązuje współpracę z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, z którą bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych nagraniach, koncertach i festiwalach.

Pracuje z najwybitniejszymi dyrygentami, są wśród nich: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Lawrence Foster, John Axelrood, Rafael Payare i Jurjen Hempel, oraz nagrywa dla takich wytwórni jak Sony Classical, DUX i Tv Arte. Jednocześnie realizuje wiele własnych projektów muzycznych – od muzyki ludowej, przez muzykę kameralną i muzykę improwizowaną. Współpracował z takimi artystami, jak: Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Pianohooligan Piotr Orzechowski, Dominik Wania, Pablo Held, Adzik Sandecki, Joszko Broda Atom String Quartet.

Jest liderem tria The Owl, które tworzy wraz z Krzysztofem Gradziukiem i Maciejem Garbowskim. W 2017 roku ich debiutancki album “On The Way” został wydany przez Fundację Słuchaj i doceniony zarówno w Polsce, jak i za granicą. Marcin Hałat jest stypendystą Ministra Kultury i Marszałka Województwa Śląskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Leave a Reply