Joanna Bejm z utworem “Smutek wieczorny” [RECENZJA]

“Smutek wieczorny” to kolejny premierowy utwór Joanny Bejm. Do wiersza Teresy Bogusławskiej, najmłodszej poetki Powstania Warszawskiego, muzykę skomponowała sama artystka.

Tym razem Joanna Bejm sięgnęła po uniwersalny wiersz najmłodszej poetki Powstania Warszawskiego, czyli Teresy Marii Bogusławskiej, która zmarła w wieku 16 lat. Tym bardziej zaskakuje jej dojrzałość, podkreślona tym razem interpretacją Joanny. Wokalistka w charakterystyczny dla siebie sposób podeszła do zaprezentowania tego utworu – delikatne brzmienie uzupełnia tekst oraz nieprzerysowaną interpretację. Joanna w subtelny sposób dotknęła każde słowo pojedynczymi dźwiękami, wydobywając z nich esencję artyzmu.

fot. materiały promocyjne

Artystka posiada umiejętność tworzenia niesamowicie poruszającego klimatu, a przy tym ucieka od patosu i przeładowania emocjonalnego. Każdy element nowej kompozycji został odpowiednio wyważony, co przekłada się na najwyższą jakość piosenki zatytułowanej “Smutek wieczorny”. Tak podana poetyka słów, ale też muzyki wydaje się czymś wytrawnie doskonałym i na tyle przyjaznym, by każdy mógł znaleźć swoje miejsce w tej niebanalnej odsłonie twórczości Joanny Bejm.

*****

Tym razem “ubrałam” muzycznie wiersz Teresy Marii Bogusławskiej ps. „Tereska”, najmłodszej poetki Powstania Warszawskiego. Urodziła się 13 lipca 1929 w Warszawie, zmarła 1 lutego 1945 r. w Zakopanem. Już od najmłodszych lat przejawiała ogromny talent poetycki. W 1941 r., w wieku 12 lat, wstąpiła do tajnego harcerstwa, działała w małym sabotażu. W lutym 1944 r. została aresztowana w czasie rozwieszania haseł antyhitlerowskich, osadzona na Pawiaku i poddana brutalnemu śledztwu. Poważnie chora została zwolniona w marcu 1943 r. W czasie Powstania Warszawskiego szyła mundury i opaski.

fot. materiały prasowe

Miała w sobie ogromną chęć działania i walki w słusznej sprawie. Jednak z kolejnymi miesiącami marniała, nękana chorobami. Po kapitulacji powstania przebywała w obozie dla chorych w Tworkach, później znalazła się w Zakopanem, gdzie zmarła na zapalenie opon mózgowych w wieku 15 lat. Pierwsze jej utwory drukowano anonimowo w londyńskiej „Polsce Walczącej” w 1943 r. W 1946 r. wydano w Londynie pełny tomik jej wierszy. W Polsce po raz pierwszy ukazał się tomik „Wołanie z nocy” w opracowaniu Józefa Szczypki, w 1977 roku.

Nagranie zostało zrealizowane w ramach Programu “Mobilni w Kulturze 2021”, finansowanego ze środków m.st. Warszawa.

*****

Joanna Bejm to wokalistka, która lubi łączyć różne gatunki muzyczne z poezją. W 2019 r. ukazała się jej debiutancka płyta „Jesteś” z autorską muzyką do wierszy Haliny Poświatowskiej. Zebrała bardzo pozytywne recenzje zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Zachwycił się nią m.in. Marek Niedźwiecki, wielokrotnie emitując utwory z płyty w swoich audycjach a także umieszczając piosenkę „Mówię kocham” na swojej jubileuszowej 20. edycji kompilacji Marek Niedźwiecki zaprasza do Smooth Jazz Cafe wydanej przez Universal Music Polska w listopadzie 2020 roku.

*****

“Smutek wieczorny”

Słowa – Teresa Bogusławska

Muzyka – Joanna Bejm

Aranżacja i produkcja – Rafał Stępień

Leave a Reply