Kapela Bożków w rockowo-funkującym utworze “RYSIU” [RECENZJA]

Kapela Bożków powraca z nowym singlem “RYSIU”, do którego powstał teledysk. Piosenka pochodzi z wydanej w 2020 roku płyty “Bożków Kapela”.

“RYSIU” to utwór nieco spokojniejszy, ale w charakterystycznym dla zespołu stylu. Wciąż słychać żywe brzmienie instrumentów, gdzie obok przebojowo zapętlonych gitar (w końcowej części usłyszymy też przyjemną solóweczkę), słychać pojawiającą się gdzieniegdzie trąbkę. Kapela Bożków ma silnie określoną formę muzyczną, której częścią jest pewien luz. Bez silenia się na coś wielkiego, zespół od dłuższego czasu nagrywa proste, aczkolwiek bezpretensjonalne kawałki. Nawet w nieco spokojniejszym wymiarze nowej kompozycji, łatwo odnaleźć dużo pozytywnej energii, tak mocno zaszczepionej w muzyce bandu.

fot. materiały prasowe

Wyznacznikiem jakości zespołu są także teksty. To w nich grupa często puszcza oko do słuchacza i nie inaczej jest z piosenką “RYSIU”. I to nie tylko w momencie, gdy wokalista śpiewa “rosomaka mi daj”. Fabularyzowana opowieść tym razem również została podkreślona poprzez teledysk nakręcony, m.in. w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Całość ma lekkie zabarwienie, ale kryje się za tym jakieś przesłanie, które płynie wraz z tą ciekawie skonstruowaną kompozycją. Kapela Bożków jest wierna swoim ideałom i za to należy ich cenić. Rockowa energia w funkującym klimacie znów znalazła tu swoje należyte odbicie.

*****

“RYSIU… czyli piosenka za dwa złote 🙂 to klip do utworu z wydanej w 2020 roku płyty “Bożków Kapela”, który opowiada piękną historię… no właśnie, jaką? Jak myślicie, co w życiu jest najważniejsze??? Zobaczcie sami!”. – Kapela Bożków

KAPELA BOŻKÓW powstała w połowie 2018 roku jako kwartet na trąbkę (Sebastian Pachecki), gitarę (Oskar Babiak), gitarę basową i wokal (Wojtek Grzesiak) oraz perkusję (Paweł Fadiejew). Pierwszy rok ich twórczości to summarum czterech muzycznych osobowości, które połączyły swoje pasje, aby stworzyć coś nowego – mieszankę jazzu, funky i rocka.

Pod koniec 2019 roku Sebastiana zastąpił Jacek Mokrzan, który prócz trąbki wniósł w ich brzmienie również harmonijkę. Mają za sobą sporo koncertów głównie na terenie Dolnego Śląska, skąd się wywodzą.

Zwieńczeniem pracy w ich założycielskim składzie jest pierwszy krążek zatytułowany “Bożków Kapela”, który ujrzał światło dzienne w czerwcu tego roku. Płyta została zarejestrowana na tzw. setkę, co pozwoliło uzyskać ciekawy efekt grania na żywo. Na płycie znajduje się osiem różnych stylowo utworów, głównie instrumentalnych, ale także z wokalem.

*****

Kapela Bożków w obecnym składzie to:

gitara – Oskar Babiak trąbka, harmonijka – Jacek Mokrzan gitara basowa, voc – Wojtek Grzesiak perkusja, voc – Paweł Fadiejew

na płycie: trąbka – Sebastian Pachecki oraz gościnnie alt sax – Marlena Pachecka

 

Leave a Reply