Krzysztof Zalewski z albumem “MTV Unplugged”

Pod koniec września ukazał się nowy singiel Krzysztofa Zalewskiego „Ptaki”, czyli specjalna zapowiedź projektu MTV Unplugged. Płyta z akustycznymi wersjami przebojów artysty ukaże się w formie CD i LP, a każdy z tych nośników będzie miał wersje regularne oraz specjalne.

Format instytucja. Format ikona. Pod szyldem MTV Unplugged zarejestrowano wiele co najmniej legendarnych koncertów – ze słynnym występem Nirvany na czele. Ale to także format poligon, najtrudniejszy test, jakiemu może zostać poddana piosenka – bo musi się obronić bez prądu, bez nadmiaru, właściwie naga. Do grona artystów zaproszonych, by wziąć udział w prestiżowej serii, został niedawno zaproszony Krzysztof Zalewski. I zdał ten najtrudniejszy z testów celująco.

MTV Unplugged Zalewskiego to występ w stu procentach akustyczny, bo muzyk podszedł do zadania tak rzetelnie jak Paul McCartney w 1991 r. I w jego przypadku brak prądu też nie przekłada się na niedostatki w aranżacjach. Brzmienie dopełnia nieobecna wcześniej na koncertach Zalewskiego bardzo efektowna sekcja dęta. Wysoki poziom napięcia pomagają utrzymać świetni goście: Paulina i Natalia Przybysz śpiewające w piosence „Jednego serca” i coverze „Romanca Cherubina” (w oryginale wykonywane przez Wandę Warską i Czesława Niemena), Justyna Święs i Kuba Karaś z zespołu The Dumplings czy wreszcie Miłosz Pękala, wirtuoz wibrafonu. To koncert bez prądu, ale pełen mocy, w każdej sekundzie, od „Her Majesty” z płyty „Zelig”, którą Zalewski zaczyna swój występ unplugged, przez piosenki z najnowszego albumu „Zabawa”, po „Miłość Miłość” na finał. Jest i premiera: napisany specjalnie na potrzeby koncertu MTV Unplugged utwór „Ptaki”, piosenka apel, by wznieść się ponad podziały.

Nie ma prądu? Są inne źródła energii. Najważniejszym elementem scenografii stworzonej przez Annę Szczęsny jest słońce. Koncert startuje jeszcze o zmroku, kończy się na chwilę przed kolejnym świtem. Wygląda na to, że jesteśmy w Arizonie. Jest gorąco. Piotr Onopa reżyseruje ten romantycznie amerykański obrazek tak, że Jim Jarmusch może być z niego dumny.

Koncert MTV Unplugged Krzysztofa Zalewskiego było można zobaczyć 16 października w CANAL+premium oraz CANAL+online. Płyta z zapisem audio występu ukaże się 23 listopada. Koncert MTV Unplugged Krzysztofa Zalewskiego powstał przy współpracy ViacomCBS z CANAL+ i Kayax.

Premiera CD odbędzie się 23 listopada, a premiera winyla 25 marca. Dodatkowo, w sprzedaży jest singiel winylowy “Ptaki”, którego premiera odbędzie się 3 grudnia.

 

Jedna odpowiedź do “Krzysztof Zalewski z albumem “MTV Unplugged””

Leave a Reply