Ewa Bem świętuje 50-lecie pracy artystycznej. 10. największych przebojów artystki [RANKING]

Ewa Bem świętuje 50-lecie pracy artystycznej. Tym samym wybitna wokalistka zapowiedziała powrót na scenę, a dowodem na to był koncert, który odbył się w ramach Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2021. Z tej okazji przypominamy 10. największych przebojów artystki.

Wokalistka przestała występować na scenie kilka lat temu po śmierci swojej córki. Ewę Bem już wkrótce usłyszymy na koncercie jubileuszowym 20-lecia TVN24, który odbędzie się 19 sierpnia. – Mogłabym z tej okazji śpiewać do rana — powiedziała.

fot. materiały prasowe

Ewa Bem to wokalistka jazzowa, wykonująca także muzykę pop oraz blues, autorka tekstów piosenek. Nazywana pierwszą damą polskiego jazzu. Śpiewała Beatlesów, kompozycje Jerzego Wasowskiego i piosenki duetu Czubaszek-Karolak. Do historii polskiej piosenki jazzowej i rozrywkowej weszły jej wykonania wielu, często bardzo popularnych utworów. Kilka z nich przypominamy w naszym rankingu.

10. “I co z tego dziś masz”. Nagranie pochodzi z płyty “I co z tego masz”. Rok 1984. Do muzyki Winicjusza Chrósta słowa napisał Wojciech Jagielski.

 

9. “Pomidory”. Słowa do tej piosenki napisał Jacek Skubikowski. Muzyka to wynik współpracy artystki z Krzysztofem Ścierańskim. Utwór stał się radiowym przebojem w 1987 roku.

 

8. “Jak człowiek uparty”. Piosenka znalazła się na płycie “Mówię tak, myślę nie”, za który artystka została uhonorowana nagrodą Fryderyk w kategorii “Album Roku Pop”. Płyta została wydana w 2001 roku. Współkompozytorem i autorem tekstu do tego utworu został Andrzej Piaseczny.

 

7. “Sprzedaj mnie wiatrowi”. To piosenka, którą artystka nagrała z zespołem Bemibek. Rok 1971.

 

6. “Moje serce to jest muzyk”. Rok 1980. Kompozytorem piosenki został Jacek Mikuła, a autorem tekstu Wojciech Młynarski.

 

5. “Żyj kolorowo”. Kompozytorem utworu jest Jan Ptaszyn Wróblewski do słów Wojciecha Młynarskiego. Rok 1980.

 

4. “Kolega maj”. Kolejna kompozycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka. Rok 1975.

 

3. “Dzień dobry Mr Blues”. Utwór znalazł się na płycie “Be a Man”. Rok 1981. „Blues to zawsze blues jest” zapoczątkował stałą, choć niezbyt regularną, współpracę Jerzego i Grzegorza Wasowskich. „Z »Dzień dobry, Mister Blues« było tak samo jak z innymi piosenkami ojca i syna. Ja się nigdy do nich nie mieszałam, a Jerzy – owszem: »To trzeba zmienić, tamto poprawić«. Grzegorz przynosił tekst, Jerzy go oceniał, czyli »się mieszał«, jak zresztą do twórczości każdego autora – do Przybory, do innych. Do Grzegorza też”. – Maria Wasowska

 

2. “Wyszłam za mąż zaraz wracam”. Rok 1976. Piosenkę stworzyło małżeństwo – Maria Czubaszek (tekst) i Wojciech Karolak (muzyka).

 

1. “Podaruj mi trochę słońca”. Rok 1972. „Podaruj mi trochę słońca” to piosenka pochodząca z albumu zespołu BemiBem pt. „Bemowe frazy”.

 

2 odpowiedzi na “Ewa Bem świętuje 50-lecie pracy artystycznej. 10. największych przebojów artystki [RANKING]”

Leave a Reply