Paragun powraca w nowej odsłonie! Posłuchaj utworu “Drzazgi” [RECENZJA]

“Drzazgi” to premierowy utwór zespołu Paragun, który ma na koncie współpracę ze światowej klasy muzykiem Edwinem Collinsem. To także nowy rozdział w ich działalności, będący zapowiedzią kolejnego albumu grupy.

Zespół Paragun powrócił z odświeżonym, lekkim, a przy okazji niezwykle wciągającym kawałkiem. Ich premierowa propozycja tętni zawodowo wdrążonymi pomysłami, które pochodzą z okolic niebanalnego popu i klimatycznej elektroniki. Przy tym całość prezentuje się niezwykle profesjonalnie – słychać, że grupa dba o detale, będące istotą ich nowego utworu (syntezatorowy puls, rytmiczny hi hat, przestrzenna melodyka). To właśnie szczegóły budujące nastrój całej kompozycji podkreślają siłę ich twórczości. Do tego dochodzi niebywała nośność brzmienia, oplatająca słuchacza klarownym, aczkolwiek nienarzucającym się przekazem.

fot. materiały prasowe

Trzeba przyznać, że w takiej formie zyskuje także wokal Dominika Dudka, który wtapia się w kompozycję, stanowiąc jego integralną, a przy tym wartościową część. Być może specyfika samego utworu nie jest niezwykle oryginalna, ale w stonowanym jego charakterze wyczuwalny jest nerw, który nie pozwala nam o nim zapomnieć. Cieszy też fakt, że zespół stawia na język polski, bo być może w końcu uda im się przebić, zasilając plejadę pierwszoligowych artystów, tworzących w podobnym gatunku muzycznym. Świeżej krwi na polskiej scenie muzycznej nigdy nie za wiele. Szczególnie gdy ma się silnie określoną określoną wizję artystyczną, nieprzeciążoną nadmierną ilością alternatywnych naleciałości. Brawo Panowie. Róbcie dalej swoje.

*****

Paragun (wcześniej Redford) to grupa przyjaciół z południa Polski, którzy parę lat temu postanowili założyć zespół. Mają oni za sobą długą, ciekawą historię. Zespół zagrał wiele koncertów, m.in. z czołową polską artystką Sarsą, z Rayem Wilsonem – wokalistą grupy Genesis, z zespołem Perfect, Grzegorzem Turnauem, przed ponad półtoratysięczną widownią w Krynicy Zdrój i wiele innych. Brali udział w Festiwalu Supportów 2017, gdzie doszli do półfinału. Ich piosenki były emitowane w rozgłośniach krajowych oraz brytyjskich.

fot. materiały prasowe

Największym ich dotychczasowym przedsięwzięciem jest zarejestrowany w Szkocji 12-piosenkowy album wyprodukowany i sfinansowany przez Edwyna Collinsa – światowej klasy muzyka, producenta i twórcy wielkiego hitu “A Girl Like You”. 

“They’re talented, and not easy to categorise – a very good thing. But the best thing is the quality of the song-writing” – Edwyn Collins  

Po nagraniach w Szkocji, zespół wyjechał do Anglii, gdzie ich kariera nabierała tempa, zespół grał koncerty, pisały o nich brytyjskie portale, grali nawet na wielkim finale konkursu organizowanego przez “Isle of Wight Festival” w 2019 roku oraz jednym z największych festiwali muzyki w Londynie – Hanwell Hootie. Niestety pomimo wielu sukcesów i rozwijającej się karierze w Anglii, z przyczyn prywatnych musieli wrócić do Polski. Następnie przyszedł COVID, a z nim brak koncertów i brak motywacji do kolejnych działań. 

WIELKI POWRÓT! 

 Z nową nazwą, z zupełnie nową muzyką, wracają i próbują sił na polskim rynku muzycznym z polskimi utworami. Na razie wypuścili pierwszy singiel, ale cała płyta, nagrana w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w Polsce jest w trakcie miksowania. Również trwają prace nad wspomnianą wyżej płytą nagraną u Edwyna Collinsa. Szykuje się dużo świetnej muzyki! Chłopaki wracają ze zdwojoną siłą, gotowi do działania i koncertowania!

Przez ostatni rok ciężko pracowali nad nowymi piosenkami i mają nadzieję, że przypadną do gustu tak jak ich poprzednie utwory. Ich angielskie piosenki były w klimacie muzyki alternatywnej oraz pop-rock, a obecnie singiel, jak i nadchodząca polska płyta jest w klimacie pop, indie rock, pop elektroniczny.

*****

Skład zespołu:
Dominik Dudek – wokal, gitary, piano, teksty
Kajetan Pietrzak – perkusja, elektronika, sample, back wokal
Mateusz Kotkowski – gitara, piano, back wokal

 

fot. okładka singla

Leave a Reply