Jary Oddział Zamknięty z nowym utworem “Spadam”

Jary Oddział Zamknięty to powołana do życia na przełomie 2013 i 2014 roku formacja Krzysztofa „Jary” Jaryczewskiego – legendarnego lidera, założyciela i wokalisty zespołu Oddział Zamknięty, z którym występował w latach 80. Teraz grupa zaprezentowała nowy utwór zatytułowany “Spadam”.

Krzysztof „Jary” Jaryczewski założył Oddział Zamknięty z Jarkiem Szlagowskim. Dołączyli do nich Wojtek Łuczaj-Pogorzelski i Paweł Mścisławski i tak powstał najsłynniejszy skład zespołu.

fot. materiały prasowe

Jaryczewski nagrał z OZ dwie najważniejsze płyty „Oddział Zamknięty” i „Reda Nocą”. Był charyzmatycznym wokalistą, autorem większości muzyki i praktycznie wszystkich tekstów grupy.

„Party”, „Obudź się”, „Ich marzenia”, „Ten wasz świat”, „Odmienić los”, „Andzia” („Gandzia”), „Pech”, „Pokusy”, „Debiut”, „Oddział Zamknięty” to piosenki, które na stałe wpisały się do historii polskiego rocka.

Życie na ciągłym „wspomaganiu” (alkohol i narkotyki to była codzienność…) nie mogło zbyt długo potrwać. Nieleczona infekcja gardła i ogromna ilość koncertów dopełniły dzieła. W 1985 roku Jary doznał paraliżu strun głosowych. Będąc jednym z najpopularniejszych wokalistów w kraju, z dnia na dzień stał się człowiekiem, który miał poważne problemy z mówieniem.

Pod koniec lat 90. skreślony już przez wielu (także przyjaciół…) i stojący praktycznie nad przepaścią, Krzysiek Jaryczewski dostał od losu ostatnią szansę. Wykorzystał ją. Odstawił narkotyki i alkohol. Kilka operacji gardła i rekonwalescencja pozwoliły mu na nowo udzielać się wokalnie.

Początkowo, czując na swoich barkach pewien obowiązek, zajął się głównie profilaktyką uzależnień. Następnie przyszła pora na kolejne wyzwania.

Jary Oddział Zamknięty to powrót do najlepszego okresu Oddziału Zamkniętego, ale też zupełnie nowe kompozycje Jarego.

Jary Oddział Zamknięty tworzą:

• Krzysztof „Jary” Jaryczewski – wokal, gitara, harmonijka ustna;
• Zbyszek Bieniak – wokal, chórki, przeszkadzajki;
• Krzysztof Zawadka – gitara, chórki;
• Andrzej „Pierwiastek” Potęga – gitara basowa, chórki;
• Michał Biernacki – perkusja.

 

Leave a Reply