“Koty”, czyli drugi singiel Kuby Kawalca

“Koty” to drugi solowy singiel Kuby Kawalca, wokalisty zespołu Happysad. Za teledysk do tego utworu posłużyła debiutancka etiuda Krzysztofa Kieślowskiego z 1966 roku.

Miesiąc temu Kuba Kawalec zapowiedział pierwsze, solowe wydawnictwo w swoim dorobku. Zaskoczył mrocznym i mocnym utworem „Zdechłam”, zaśpiewanym przez Anę Andrzejewską. Całość uzupełnił doskonały obraz Zuzanny Plisz.

W przypadku drugiego singla „Koty”, Kuba postanowił sięgnąć po reżyserski debiut…Krzysztofa Kieślowskiego! Scenariusz niemej etiudy z 1966 roku pod tytułem „Tramwaj”, doskonale współgra z liryczną opowieścią o niedopasowaniu i strachu przed samotnością. Osią wydarzeń zarówno obrazu jak i tekstu są niewykorzystane szanse i niepohamowana tęsknota za bliskością. Za muzykę odpowiadają współautorzy albumu pt. „Ślepota” Kuby KawalcaPatryk Kienast (gitary), Mariusz Obijalski (fortepian), Arkadiusz Kopera (synth i saksofon). Na perkusji zagrał Tomasz „Harry” Waldowski. Całość powstała w 2020 roku w Black Kiss Records w Warszawie.

Kuba Kawalec o “Kotach”:
Piosenka Koty jest jedną z naszych perełek na albumie “Ślepota”. Od samego początku miała u mnie i kolegów specjalne względy. Podoba mi się w niej klasyczne ujęcie formy i brzmienia, ale i pewien rodzaj napięcia. W treści ścierają się niedopasowanie do świata i jednoczesny lęk przed samotnością. Szczęścia dopełnia teledysk mistrza Kieślowskiego. Niema Etiuda “Tramwaj” to debiut reżyserski Pana Krzysztofa z 1966 roku! Prosta historia o niewykorzystanej szansie jest doskonałym uzupełnieniem całości, z której jestem naprawdę dumny.

Album Kuby Kawalca „Ślepota” ukaże się 2 lipca.

 

Leave a Reply