Nowe wydanie płyty “Live / Kminek dla dziewczynek” zespołu Maanam

2 lipca 2021 pojawi się w sprzedaży płyta CD oraz winyl “Live / Kminek dla dziewczynek” zespołu Maanam.

W 1983 roku w Warszawskiem hotelu Polonia, gdzie swoją siedzibę miała pierwsza w Polsce prywatna firma fonograficzna ROGOT odbyła się huczna impreza z okazji pojawienia się na rynku pierwszej koncertowej kasety magnetofonowej zespołu Maanam zatytułowanej „Kminek Dla Dziewczynek”. Maanam w swoim klasycznym składzie z Korą, Markiem Jackowskim, Ryszardem Olesińskim i Pawłem Markowskim działał już od roku 1980. Po słynnym występie na Festiwalu Opolskim stał się wielką gwiazdą. Kora i ekipa przyciągali ogromne tłumy. Milicja i ZOMO musiała pilnować koncertów, żeby fani nie zdemolowali sal koncertowych.

Kaseta „Kminek Dla Dziewczynek” jest pierwszym zapisem energii koncertowi tamtych pamiętnych dla Polski lat. Solidarnościowej rewolucji i rewolucji rockowej. Maaanam na zaprezentowanym na kasecie koncercie wykonywał utwory ze swoich pierwszych dwóch płyt długogrających, między innymi: Stoję, stoję; Och, ten Hollywood, Oddech szczura, Paranoja jest goła.

Po ogromnych sukcesach w Polsce Maanam ruszył na trasy koncertowe po Zachodnich Niemczech, Francji i Beneluxie. W  1986 ROGOT wydał kolejną koncertową płytę Maanamu pod prostym tytułem „LIVE”. Tym razem na płycie winylowej. Płyta jest zapisem koncertów w Krakowie, Bydgoszczy, Berlinie, Paryżu i Stuttgarcie. Na płycie słyszymy utwory z trzech pierwszych płyt zespołu: Maanam, O! i Nocny Patrol. Jest to świetny dokument szaleńczej energii Kory i grupy oraz entuzjastycznego przyjęcia przez tłumy przybyłe na koncerty. Kora stała się ikoną dla setek tysięcy dziewcząt. Jej strój, fryzury, okulary narzuciły kanony ówczesnej mody młodzieżowej. A słowne frazy jej piosenek weszły na stałe do języka polskiego. – Kamil Sipowicz

Album ukaże się na podwójnym czerwonym winylu oraz na płycie CD.

Tracklista:

LP 1
Side A
1. Polskie ulice
2. Stoję, Stoję –  czuję się świetnie
3. Oh, ten Hollywood
4. Jest już późno piszę bzdury
5. Parada słoni i róża

Side B
1. Kocham Cię kochanie moje
2. Raz dwa-raz dwa
3. Espana For Ever
4. Die Grenze

LP 2
Side C
1. French Is Strange
2. Oddech szczura
3. Kminek dla dziewczynek cz. I
4. Paranoja jest goła
5. Kminek dla dziewczynek cz. II

Side D
1. Szare miraże
2. Karuzela marzeń
3. Żądza pieniądza

 

Jedna odpowiedź do “Nowe wydanie płyty “Live / Kminek dla dziewczynek” zespołu Maanam”

  1. Polska była i jest normalnym krajem Europy Zachodniej, prywatne firmy fonograficzne były od dawna, nie było żadnych tego rodzaju rewolucji, bo Polska była wolna od dawna, praktycznie cały czas, była policja i Niemcy były jednym krajem.

Leave a Reply