“King Bruce Lee” Franka Kimono w nowej odsłonie… Popka

”King Bruce Lee” to kolejny singiel rapera i producenta Popka w niekonwencjonalnym zestawieniu. Franek Kimono – postać muzyczna wykreowana przez aktora Piotra Fronczewskiego. Całościową produkcją nowej wersji utworu zajął się Claysteer.

Franek Kimono jako formę ekspresji wokalnej stosował melodeklamację. Krótko mówiąc – jego postać była parodią stylu disco w latach 80.

Pomysłodawcą projektu “Franek Kimono” był Andrzej Korzyński, który jest również twórcą tekstów większości utworów. Andrzej Korzyński zaprosił do współpracy Piotra Fronczewskiego, którego predyspozycje wokalne i niesamowite zdolności recytatorskie były dokładnie takie, jakich szukano.

fot. okładka płyty “Franek Kimono”

Wersje “mówione” utworów wykonywane przez Franka spowodowały, że jest on uważany za prekursora rapu i pierwszego polskiego rapera. W 1983 roku wydany został pierwszy singiel zawierający utwory “King Bruce Lee Karate Mistrz” oraz “Dysk-Dżokej”, które błyskawicznie podbiły ówczesne listy przebojów.

Po ogromnym sukcesie tych piosenek w 1984 roku został wydany album winylowy Franka Kimono zawierający 13 przebojowych utworów. Płyta, która od początku miała być żartem muzycznym oraz pastiszem muzyki disco, stała się wielkim przebojem.

Album otrzymał tytuł “Płyty roku ’84” w kategorii muzyki rozrywkowej w plebiscycie zorganizowanym przez Program II Polskiego Radia. Piosenki z płyty Franka Kimono do dziś są wielkimi przebojami, które goszczą zarówno podczas domowych imprez jak i eventów organizowanych w najlepszych klubach.

 

Leave a Reply