“Fantazja”, czyli pierwszy singiel z płyty “Wodecki Jazz ’70 – dialogi”

“Fantazja” to pierwszy singiel z płyty „Wodecki Jazz ’70 – dialogi”. Kompozycja i śpiew Zbigniewa Wodeckiego, tekst – Janusz Terakowski.  Nagranie z orkiestrą PRiTV pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego pochodzi z 1978 roku.

“Spełniając swoje wielkie marzenie przedstawiam Państwu nowy album. Muzykę z najbardziej barwnych i ciekawych lat 70-tych, ale też Tatę, jaki nie był znany szerszej publiczności. Z radością i pozdrowieniami…”Kasia Wodecka-Stubbs  

A już za moment 31 maja drugi singiel filmowy i szalony jazz! 4 czerwca 2021 odbędzie się premiera płyty „Wodecki Jazz ’70 – dialogi”.

Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej.

Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.

Zaproszeni do projektu goście, m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.

“Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie… Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w międzyczasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego – instrumentalny jazz. Z radością i pozdrowieniami” Kasia Wodecka-Stubbs 

 *****

ARTYŚCI:  

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Leszek Możdżer – fortepian

Marek Napiórkowski – gitary

Michał Tokaj – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Nad remasteringiem i całością dźwięku pracował Jacek Gawłowski. Kierownictwo muzyczne – Michał Tokaj. Grafikę stworzył Krzysztof Kuki Iwański.

Kompozycje i wykonania archiwalne: Zbigniew Wodecki

Zespół wokalny: Alibabki

Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Orkiestra PRiTV pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Pruszaka i Edwarda Dyląga dzięki uprzejmości Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Producent albumu: Twist On Productions – Kasia Wodecka Stubbs.

TRACKLISTA PŁYTY „WODECKI JAZZ ’70 – DIALOGI”: 

 1. Fantazja – Zbigniew Wodecki
 2. Dialogi – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
 3. Ballada o Nieznajomych – Henryk Miśkiewicz
 4. Introwizja – Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski
 5. Etiuda na głos i skrzypce – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer
 6. Fantazja – Michał Tokaj
 7. Wariacje na temat Tanców Rumuńskich – Zbigniew Wodecki
 8. Dzielę z Tobą Dzień na Dwoje – Marek Napiórkowski
 9. Dzielą z Tobą Dzień na Dwoje – Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki
 10. Etiuda na Big Band i Skrzypce – Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj
 11. Ballada o Nieznajomych – Zbigniew Wodecki

 

Leave a Reply