Dagadana prezentuje psychodeliczny teledysk do utworu “Do Ciebie Kasieńko”

“Do Ciebie Kasieńko” to nowy singiel zespołu Dagadana, promujący ich album “Tobie”.

Świat tworzy kolejny wymiar. Wilk biegnący po perkusji, jaskółki latające na skórze, las wyrastający na twarzach, wycinanki splatające się z całymi postaciami. Podobnie i tradycyjna melodia przechodzi w psychodeliczną improwizację pełną elektroniki i jazzu. Pieśń „Do ciebie Kasieńko” pierwotnie śpiewana była w trakcie tradycji tzw. koronacji (kolędowania) dziewczyny. 

Najdłużej i najpełniej zachowała się w żywej tradycji sąsiadujących ze sobą okolic Leżajska (Podkarpacie) i Biłgoraja (Lubelszczyzna). Prezentuje kolędników jako posłańców chłopca do panny, w jego imieniu przywożącego jej podarunki. Najważniejszym z nich, w ostatnim w szeregu, jest sam chłopak.

fot. materiały prasowe

DAGADANA w swojej aranżacji dodaje tej pieśni życzeniowej współczesnego brzmienia jednocześnie występując w tradycyjnych wiankach weselnych, które podkreślają wyśpiewywane życzenia dla panny „żebyś wyszła za mąż zaraz w te zapusty (czyli karnawał).

Utwór polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA pochodzi z najnowszego albumu „Tobie”, na którym muzycy odwołują się do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.

 

Leave a Reply