Damian Manikowski prezentuje nowy utwór “Nieuchwytna” [RECENZJA]

Damian Manikowski znany dotąd, m.in. z X edycji programu Mam Talent, zaprezentował nie tak dawno nowy utwór “Nieuchwytna”. Autorem tekstu i muzyki jest Piotr Beciński.

W “Nieuchwytnej” słychać wyraźne odniesienia do lat 80. Syntetyczny charakter kompozycji został zdominowany brzmieniem syntezatorów, które jednak nie zakłócają sensu ukrytego w tym utworze. Udało się podkreślić interpretację wokalisty poprzez staranne dopracowanie takiej syntezy muzycznej. Być może chciałoby się znaleźć namiastkę organicznego kolorytu, którego mogłyby nadać żywe instrumenty, jednak przyjęta forma nie budzi wątpliwości, że zamysł był zgoła inny – uprościć, ale nie pozostawić jej nadmiernie surowej. Dlatego też, na tle syntetycznego brzmienia próbowano zbudować emocjonalny przekaz. I to się udało, więc takie zderzenie staje się w tej piosence uzasadnione.

fot. materiały promocyjne

Należy też zwrócić uwagę na głos samego Damiana Manikowskiego, który niesie właściwą wartość tego utworu. To interpretacja wokalna staje się swoistym wypełnieniem premierowej propozycji, nadając jej niewątpliwej istotności – “utwór ten opowiada o wolności, której w obecnej sytuacji szczególnie nam brakuje”. Tutaj właśnie kryje się sedno, dodające artystycznego wymiaru całości. Czekamy na kolejne muzyczne odsłony, które przy współpracy z autorem tekstu i kompozytorem Piotrem Becińskim mogą być równie interesujące.

*****

Post produkcją piosenki zajmowali się Jacek Antosik oraz Jacek Gawłowski, którzy pracowali między innymi z takimi artystami jak Organek, Dawid Podsiadło, Paulina Przybysz i wielu innych.

“Nieuchwytna” jest zapowiedzią albumu “Lustro nagiej miłości”.

*****

Damian Manikowski – student Wydziału Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, nauczyciel gitary i tańca w prywatnej Międzynarodowej Szkole Sokrates. Od dziecka zaangażowany w rozwój muzyczny. Swoją przygodę rozpoczął od tańca w studio tanecznym Stylers Dance Studio pod opieką artystyczną Agnieszki Sikorskiej. Zdobywca tytułu wicemistrza Polski w tańcu hip hop, uczestnik mistrzostw Europy oraz świata organizowanych przez federacje IDO.

Jego profesjonalna droga muzyczna rozpoczęła się wraz z poznaniem państwa Elżbiety oraz Waleriana Krenz – założycieli zespołu Duże Dzieci. Z tymże zespołem niedługo potem nagrał płytę, która promowana była w programie śniadaniowym telewizji polskiej – Pytanie na śniadanie. Tam właśnie po raz pierwszy, jeszcze jako nastolatek miał okazję pojawić się na antenie telewizyjnej. Czynny udział w licznych próbach i koncertach formacji pozwolił mu na zdobycie wiedzy oraz niezbędnego doświadczenia scenicznego. Był to pierwszy poważny krok do rozpoczęcia kariery muzycznej. Okres gimnazjalny poszerzył jego zainteresowania z dziedziny teatru oraz filmu. Próby i spektakle zapewniły obycie sceniczne, co w rezultacie pozwoliło na dogłębne poznanie własnej ekspresji. Zaś profil klasy humanistyczno-filmowej zagwarantował podstawy montażu i obróbki wideo.

Kolejną styczność z telewizją zapewnił mu udział w X edycji programu Mam Talent – wystąpienie to spotkało się z przychylnością publiczności i jury – „3 razy na TAK!”. Po tak licznych doświadczeniach mógł podzielić się swoją wiedzą z dziećmi pracując na obozie, jako instruktor śpiewu i nauki gry na gitarze. W 2019 roku rozpoczął studia na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał artystyczny.

 

fot. Wiktoria Dagna

Leave a Reply