“Improopera” – premierowy album projektu Aleksandry Opały i Piotra Matusika

Improopera to projekt tworzony przez dwoje artystów z pozornie dwóch różnych od siebie światów muzycznych – Aleksandrę Opałę – śpiewaczkę operową oraz Piotra Matusika – pianistę jazzowego. Album będzie dostępny w katalogu wytwórni płytowej REQUIEM RECORDS / Opus Series.

Album powstał w ramach Stypendium Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki – edycja 2020, jako projekt „Improopera”.

Materiał zarejestrowano 5 grudnia 2020 roku w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

fot. okładka płyty

Improopera” to poszukiwanie uniwersalnego języka sztuki, synteza klasycznego głosu – mezzosopranu i pieśni z jazzową harmonią i improwizacją oraz brzmieniami syntezatorów, a także fortepianu. Duet w innowacyjny sposób łączy dwa światy wykonując klasyczne pieśni kompozytorów takich jak Czajkowski, Szymanowski czy Ravel dekonstruując je poprzez zmiany harmoniczne, formalne czy też obdarzając je improwizowanymi introdukcjami jak i solami fortepianu oraz syntezatorów. Oryginalnie brzmiący, ciepły i pełen barw mezzosopran jak i znakomite frazowanie śpiewaczki doskonale łączy się z grą pianisty bogatą w improwizacje obfite w ciekawą rytmikę i przestrzenne harmonie.

Album zostanie wydany w drugiej połowie kwietnia dzięki Requiem Records.

*****

Aleksandra Opała – mezzosopran
Piotr Matusik – aranżacja, fortepian i syntezatory
Piotr Kominek – realizacja dźwięku, mix i mastering
Łukasz Zwolan – projekt graficzny

 

Leave a Reply