Kozyrska x Sieczak prezentują premierowy utwór “Jestem”! [RECENZJA]

“Jestem” to pierwszy singiel, zapowiadający debiutancką płytę duetu Kozyrska x Sieczak, nad którą zespół pracował przez cały 2020 rok. Do utworu powstał niemal filmowy teledysk.

Twórczość intrygującego duetu śledzimy niemal od początku. Po dobrze przyjętej EP “Jeszcze będzie pięknie”, zespół nabiera rozpędu, czego potwierdzeniem jest ich nowy, jeszcze pełniej brzmiący utwór “Jestem”. Balansując gdzieś na granicy alternatywy, a bardziej piosenkowej formy, udało się im złapać równowagę, czerpiąc przy tym z wielu inspiracji artystycznych (kreacja, kompozycja, klip). Zespół bazuje przy tym z niebanalnych rozwiązań muzycznych, które już gdzieś słyszeliśmy, ale przez odpowiednie dawkowanie znanych patentów, tworzy nową jakość na polskiej scenie muzycznej.

fot. okładka singla

Kozyrska x Sieczak potrafi przemieniać delikatny brud alternatywnych, szorstko zaprezentowanych gitar w melodyjną, niejednoznaczną opowieść, choć ich przekaz w tym utworze staje się dosyć czytelny. Zwraca uwagę także nostalgiczny, ale na swój sposób szlachetnie prezentujący się wokal Joanny. On wzbogaca przemyślaną konstrukcję kompozycji, która klimatem cofa nas w czasie o kilka ładnych lat. A to właśnie na tym polega jej oryginalność, doskonale wypełniająca lukę we współczesności. Nieco vintage’owy charakter teledysku podkreśla sens niezwykle przemyślanej, emocjonalnej i soczystej od pomysłów piosenki. Jak dobrze widzieć, że zespół wciąż rozwija się i łapie świeże spojrzenie na własną twórczość. Jeżeli tak ma smakować cały album, to warto na niego czekać.

*****

“Połączyliśmy w nim organiczne, melodyjne brzmienia z nutą alternatywy, nawiązując do naszych inspiracji z przełomu lat ’90 i ’00. Jest to dość konkretna zapowiedź, aczkolwiek muzycznie wcale nie wyczerpuje wszystkich motywów które można będzie usłyszeć na albumie. Natomiast słowa doskonale nakreślają o czym będzie ta płyta: o spokoju, szczęściu i spełnieniu, zanurzeniu w teraźniejszości, zajrzeniu do własnego wnętrza, byciu tu i teraz oraz zachowaniu równowagi pomiędzy poszczególnymi sferami życia”. – jak informuje duet Kozyrska x Sieczak i dodaje:

„Do singla nakręciliśmy teledysk z Mateuszem Białęckim w roli producenta, scenarzysty i reżysera. Po kilku rozmowach i przeczytaniu scenariusza wiedzieliśmy już że wyjdzie z tej współpracy coś wyjątkowego, a sama praca z Mateuszem na planie to oprócz przyjemności i wspaniałej przygody, także ciężka praca i wyzwanie. W klipie wystąpiły z nami zjawiskowe baletnice z Opery Bałtyckiej, nie zabrakło również symboliki i mistycyzmu, starego Cadillaca oraz nieznośnie zimnej, nadmorskiej pogody, która znakomicie zgrała się z klimatem teledysku. Zdjęcia kręciliśmy w naszym rodzinnym Trójmieście oraz na Kaszubach. Na planie współpracowaliśmy ze wspaniałą ekipą, która wraz z nami włożyła dużo serca oraz ogram pracy podczas realizacji tego klipu”.

Utwór “Jestem” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://kxs.bio.to/jestem

*****

Muzyka: Maciej Sieczak, Joanna Kozyrska-Sieczak

Słowa: Joanna Kozyrska-Sieczak

Produkcja: Łukasz Sieradzki

Realizacja nagrań: Łukasz Sieradzki, Janek Kobiela, Adrian Stańczyk – Tall Pine Records

 

fot. materiały promocyjne

Leave a Reply