OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (19.02 – 25.02.2021)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Pierwsze miejsce należy ponownie do Jody i jego płyty „Niepewne jutro”. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

1. „Niepewne jutro” – Joda. To 5 solowy projekt rapera reprezentującego Bor Records. Panująca na całym świecie sytuacja sprawiła, że Joda pochylił się nad kwestiami, które do tej pory poruszał niezbyt często. Ma to również odbicie w brzmieniu płyty, która jest muzycznie i tekstowo znacznie bardziej dojrzała, niż jej poprzedniczki. Nie oznacza to, że brakuje na niej bangerów – po prostu proporcje nieco się wyrównały, a liryka pogłębiła. Chłodnej ocenie rzeczywistości przygrywają mocne bębny i akustyczne dźwięki wzbogacone o nowoczesne patenty. Joda opisuje życie singla i problem samotności w tłumie unikając przy tym banalnych truizmów. Sporo też retrospekcji i autorefleksji właściwej dla wieku średniego. Twórczość pomorskiego rapera nie traci jednak osiedlowego sznytu, za który docenili go odbiorcy. Gościnnie na mikrofonie pojawia się sporo świeżej krwi, której dostarcza Berson, Kamel i Lubin. Pojawiają się też znani szerszej publice Paluch, Gibbs czy Zetha. O produkcję zadbali tacy muzycy jak Atutowy, PSR, LOAA i Gibbs.

 

2. „MTV Unplugged” – Brodka. Album „MTV Unplugged: Brodka” to zapis wyjątkowego, akustycznego koncertu, który odbył się 12 kwietnia 2018 w lubelskim Centrum Spotkania Kultur w ramach kultowego formatu MTV. Brodka to kolejna polska artystka zaproszona do wykonania swoich największych przebojów „bez prądu”, dotychczas byli to tacy artyści jak Kayah, Hey, Wilki, Kult i O. S. T. R.

Podczas koncertu Brodka wykonała utwory z „Clashes”, „Grandy”,EP-ki „LAX” oraz debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Album” z 2004 roku. Zgodnie z tradycją artystka zaprosiła na scenę gości specjalnych – Dawida Podsiadłę, który wraz z Brodką wykonał utwór „Santa Muerte” oraz Krzysztofa Zalewskiego, który zaśpiewał w utworze „Syberia”. Na scenie wybrzmiał również cover „Heart-Shaped Box” Nirvany.

 

3. „Mogło być nic” – Kwiat Jabłoni. To wyczekiwany przez fanów drugi album jednego z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie ponownie zapraszają słuchaczy do świata pełnego mądrych i ważnych przemyśleń. Na nowym wydawnictwie znalazło się jedenaście autorskich kompozycji, które powstawały pod okiem producenta Wojtka Urbańskiego.

 

4. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana” – Piosenkę Dnia w Trójce, #1 na liście VIRAL TOP50 na Spotify, okładkę playlisty TIDAL RISING Polska. Wydała też ściśle limitowaną EP-kę, która dotarła do TOP3 listy sprzedaży winyli w Polsce. Wiele mediów zaliczyło ją do grona największych muzycznych nadziei 2020 – i nie myliło się: od czasu sukcesu „Szampana” jej utwory i teledyski osiągają kilkaset tysięcy odtworzeń dziennie. Została też nominowana do nagrody Fryderyk 2020 aż w 3 kategoriach, w tym za najlepszy debiut.

 

5. “Męskie Granie 2020”. To była szczególna edycja Męskiego Grania. Z powodu pandemii odbył się tylko jeden koncert, bez udziału publiczności, za to transmitowany na żywo w internecie. Mimo tych okoliczności artyści i organizatorzy Męskiego Grania 2020 stworzyli wyjątkowe widowisko, którego wierny zapis oddajemy teraz w Państwa ręce. Na czele Orkiestry stanęli charyzmatyczni Daria Zawiałow, Igo oraz Król. Nie bali się odważnych i zaskakujących wyborów muzycznych. Wśród nich znalazły się między innymi takie hity, jak „Bananowy song” grupy Vox czy „Zanim zrozumiesz” Varius Manx, oraz legendarne już utwory, jak „Korowód” Marka Grechuty i zespołu Anawa, „Boskie Buenos” Maanamu czy „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar.

 

6. „Niemożliwe” – Kwiat Jabłoni. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jako Kwiat Jabłoni po raz pierwszy zaprezentowali się polskim słuchaczom w marcu 2018 r., wypuszczając do sieci piosenkę „Dziś późno pójdę spać” wraz z teledyskiem, który na YouTube wyświetlony został już ponad 4,5 mln razy. Drugim singlem promującym płytę została tytułowa piosenka „Niemożliwe”. Na album wyprodukowany przez Kwiat Jabłoni oraz debiutującego realizatora dźwięku Łukasza Ziębę składa się 12 utworów. Są to autorskie, refleksyjne piosenki z polskimi tekstami wykonane na dwa głosy, mandolinę i fortepian, wzbogacone elektronicznymi brzmieniami. Ta nietypowa mieszanka sprawia, że muzyka Kwiatu Jabłoni wymyka się typowym gatunkom.

 

7. „Arcydzieło zagłady” – Dragon. Legenda polskiego thrash metalu powraca z nowym albumem studyjnym. Płyta „Arcydzieło zagłady” zawiera wszystko to, co uwielbiają fani Dragona – porywające solówki, mocne bębny i zaangażowane teksty. Najnowszy album grupy jest potwierdzeniem wysokiego poziomu polskiego metalu.

 

8. „Hucpa” – Kali & Major. To eklektyczny, zaangażowany społecznie materiał, w którym Kali i Major komentują aktualne i minione wydarzenia w Polsce i na świecie. Wybuchowa mieszanka stylów obydwu raperów gwarantuje hitowe produkcje, w których nie zabraknie bezpardonowej krytyki systemu, jak i przemyśleń dotykających sfery życiowej człowieka w XXI wieku. Doskonale dysponowani autorzy „Hucpy” zadbali, aby w dobie „plandemii strachu”, muzyka niosła zarówno pokrzepienie, jak i była formą czystej rozrywki. Pomimo odmiennych styli, raperzy wypracowali idący z biegiem czasu kompromis. „Hucpa” przypadnie do gustu zarówno fanom klasyki gatunku, jak i zwolennikom nowoczesnej formy i brzmienia, o które zadbał Sir Mich, gwarantując najwyższą muzyczną jakość.

 

9. „CLASS OF 90’S VOL.2 INSTRUMENTALS” – Kixnare. Po drobnym rozbracie z hip-hopem Kix powrócił triumfalnie wydaną w 2020 roku drugą częścią kultowego już „Class of 90’s”. Całość ukazała się na CD i momentalnie zniknęła ze sklepów. Wspólnie z Kixnarem postanowiliśmy wydać instrumentalną wersję miksu na winylu. Płyta w nakładzie 500 kopii i dwóch wariantach kolorystycznych ukaże się sumptem JuNouMi Records. „Dla podkreślenia hołdu latom 90-tym, ręcznie numerowana wersja limitowana będzie czarna, a wersja regularna będzie żółta. Odwracamy proporcje, aby podkreślić, że czarny winyl to dla nas nieśmiertelny rapowy klasyk. Dotłoczeń czarnej wersji nie będzie” podkreśla Groh – szef JuNouMi Records.

 

10. „Różowa pantera” – Szpaku.

Szpaku – “Różowa pantera” [RECENZJA]

Leave a Reply