Premierowy album Chopin University Big Band – „Cinema Boogie”

Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Myrczek, wśród artystów, którzy zaśpiewali na wyjątkowej płycie „Cinema Boogie”, przygotowanej przez Chopin University Big Band.

Muzyka w filmie i serialu odgrywa rolę niezwykle istotną. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie „Cinema Boogie”.

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą ze uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali „07 zgłoś się”, „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”, czy filmów „Dziecko Rosemary”, „Polowanie na muchy” oraz „Tylko mnie kochaj”. Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę „Cinema Boogie”. Piosenka nosi tytuł „Zapalniczka”, a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później. „Żegnając i wspominając zmarłego w lipcu 2020 roku profesora i przyjaciela, dedykujemy mu ostatni napisany przez niego utwór o znamiennym dla postaci Andrzeja tytule – Zapalniczka” – mówi Piotr Kostrzewa.

Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu „Cinema Boogie” nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów. Jak podkreślają twórcy – najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione  w nieco innych wersjach, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu.

„To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego  uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie big bandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni  usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości” – mówi Piotr Kostrzewa.

Słuchając wspaniałych interpretacji „Bossa Novy” z filmu „Polowanie na muchy” z piękną wokalizą Natalii Kukulskiej, czy niezapomnianej kołysanki z „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego do mistrzowskiego tekstu Wojciecha Młynarskiego „Zaśnij maleństwo”, dźwiękami brzmień  bigbandowych wejdziemy w świat filmów i seriali.

 

Leave a Reply