Album “Tribe” polsko-norweskiego zespołu Nelle Trio. Posłuchaj singla “Forgotten Women”

„Tribe” to nowy album polsko-norweskiego zespołu Nelle Trio, który swoją premierę miał 18 listopada. Singlem promującym to wydarzenie jest  „Forgotten Women”, który powstał we współpracy z emigrantkami mieszkającymi w Danii.

fot. Hubert Grygielewicz

Każda zaproszona kobieta szepcze jedno zdanie w swoim języku: Jesteś silniejsza niż myślisz, jesteś piękna, taką jaka jesteś. Życie składa się z pięknych i trudnych chwil. Wyciągaj wnioski z każdej z nich.

Bądź kobietą, którą wiem, że możesz być. Urodziłaś się piękną kobietą, aby dokonywać pięknych rzeczy, więc uwierz w siebie. Bądź taka jaką chcesz być. Bądź kobietą, która jest silna, dzika i wolna. Jesteś silna, piękna, genialna i odważna.

Utwory na płycie odzwierciedlają różnorodność emocji związanych z próbą adaptacji w nowej przestrzeni, wśród ludzi z innej kultury. Muzyka na płycie oddaje emocje, które towarzyszą emigrantom – w kompozycjach słychać: tęsknotę, siłę, rozczarowanie, wiarę, pragnienia i zwątpienia.

Na początku emigracja to fascynacja, podekscytowanie, dużo emocji. Z czasem zauważa się kolejne wyzwania komunikacyjne, organizacyjne, kulturowe. Emigracja to nieustanny bodziec do rozwoju. Z drugiej strony to ciągła tęsknota i akceptacja utraty pewnych doświadczeń bezpowrotnie. I w końcu jest to też konieczność zmian, pracy nad charakterem, definiowanie siebie na nowo, radzenie sobie z samotnością i tęsknotą. – dodaje wokalistka Karolina Śmietana.

Album „Tribe” zespołu Nelle Trio w ośmiu utworach stara się przybliżyć słuchaczom to, co kryje się za przeprowadzką do innego kraju. Można tu także odnaleźć poetycki obraz duńskiego społeczeństwa. Kompozycje przeplatane są krótkimi fragmentami muzycznych deklaracji dotyczących istotnych tematów, jak: równość, jedność w różnorodności, demokracja, pochodzenie, religia. Muzycy od 12 lat mieszkają w Danii, współtworząc tamtejszą scenę muzyczną.

*****

Zespół Nelle Trio to: Karolina ŚmietanaRadek Wośko i Stian Swensson, czyli polsko -norweski skład muzyków, którzy mieszkają i pracują w Danii. Poza muzyką łączy ich emigracja, którą określają „twardym resetem”. Na kanwie doświadczeń związanych z życiem poza ojczyzną powstał album „Tribe”, na którym gościnnie wystąpiło ponad 30 emigrantów z różnych części świata.

Płyta powstała we współpracy z cenionym duńskim producentem – Davidem Elberlingiem, a finansowego wsparcia udzieliła duńska organizacja KODA stojąca za prawami autorskimi w Danii.

 

fot. okładka płyty

Dodaj komentarz