Muzyka pochodzącego z regionu radomskiego Józefa Zarasia wypełniła 33. płytę z serii „Muzyka Źródeł – Kolekcja Muzyki Ludowej Polskiego Radia”, której celem jest ocalenie i upamiętnienie folkloru ludowego w ramach dziedzictwa kulturowego Polski.
Wydawnictwo powstało dzięki Magdalenie Tejchmie i Kubie Borysiakowi.
Utwory, które wypełniły album „Józef Zaraś z Nieznamierowic” pochodzą ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, a znalezione zostały na przestrzeni kilkunastu lat. Redaktorzy Polskiego Radia zwrócili uwagę na kilkadziesiąt nagrań pochodzącego z Nieznamierowic skrzypka Józefa Zarasia. Odnalezione utwory (łącznie ponad 70) zostały zarejestrowane w latach: 1968-1996 w Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą, Nowym Targu i Nieznamierowicach.
Radomskie to region, którego muzyczne dziedzictwo w ostatnich latach znalazło się w centrum zainteresowania młodego pokolenia muzyków, którzy sięgają po muzykę dawnej wsi, aby rekonstruować styl dawnych wiejskich muzykantów lub traktują jako źródło własnej twórczości. Archiwa Polskiego Radia zawierają obszerne zbiory mistrzyń i mistrzów ludowego śpiewu oraz muzyki instrumentalnej z tego regionu. Część z tych utworów została już wydana, część wciąż czeka na ukazanie się.
Redaktorzy zwrócili uwagę na muzykę Józefa Zarasia z Nieznamierowic, ponieważ skrzypek prezentował wyjątkowy styl i wielki kunszt artysty ze wsi z regionu radomskiego. Ponadto jego utwory cechuje wyjątkowy, intrygujący klimat oraz niesamowita energia. Zaraś w prezentowanych nagraniach został uwieczniony zarówno solo, jak i kapelą, w której byli między innymi Józef Porczek i Stanisław Budzisz, obaj wybitni muzycy. Słychać w nich także utalentowane wiejskie śpiewaczki Franciszkę Zaraś i Mariannę Tkaczyk.
Płyta, która powstała w Radiowym Centrum Kultury Ludowej, to wspaniały zapis archaicznej, ludowej muzyki, wykonanej z wyjątkową energią i sercem.
Album jest w sprzedaży od 4 grudnia 2020.