Mural pamięci Kasi Sobczyk w Tycznie. 10 rocznica śmierci wokalistki

Poświęcony Kasi Sobczyk mural powstał w Tyczynie k. Rzeszowa, skąd artystka pochodziła. Jego autorem jest Rafał Roskowiński. 28 lipca minęło 10 lat od śmierci piosenkarki.

“W tym roku mija 10. rocznica jej śmierci. W ten sposób chcemy przypomnieć i upamiętnić jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej” – powiedziała dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie Zakia Cieślicka-Majka.

Katarzyna, a tak naprawdę Kazimiera Sawicka, z domu Sobczyk urodziła się 21 lutego 1945 r.; była najmłodszą z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie. W rodzinnym Tycznie artystka po latach wielokrotnie koncertowała.

fot. Marek Karewicz

Na przestrzeni lat wylansowała wiele przebojów. Najbardziej znane to: “Trzynastego”, “Nie bądź taki szybki Bill”, “O mnie się nie martw”, “Był taki ktoś” i “Mały książę”.

Debiutowała w 1961 r. w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.

W 1979 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała dwie płyty. Do kraju wróciła w 2008 r., kiedy była już ciężko chora na raka piersi.

 

fot. fragment muralu – mat. prasowe

 

 

Leave a Reply