“smutne lato”, czyli druga odsłona projektu NANGA

“smutne lato” to druga odsłona albumu „Cisza w bloku” zespołu NANGA. To projekt producencki artystów związanych z Lao Che – Maćka Dzierżawskiego i Filipa Różańskiego, którzy do współpracy zaprosili Magdę Dubrowską, wokalistkę znaną z zespołu Gang Śródmieście.

Maciej Dzierżanowski i Filip RóżańskiPracując nas albumem, czerpaliśmy z różnych muzycznych stylów, wychodząc z założenia, że granie jednego gatunku muzyki na dłuższą metę jest zwyczajnie nudne. A po co się nudzić, skoro można tworzyć bardzo różne stylistycznie utwory, jednocześnie zachowując własny, oryginalny sznyt? Odważnie i jakby trochę na przekór obowiązującym modom, sięgnęliśmy do reggae, gatunku, który dziś wydaje się być trochę w odwrocie, trochę passé. Oczywiście „smutne lato” to nie „czysta forma” tej stylistyki, ale inspiracje są na pewno wyczuwalne.  

fot. materiały prasowe

Magda DubrowskaKiedy zastanawiałam się nad tekstem do tego utworu, przypomniały mi się słowa mojego kolegi, DJ-a reggae, który narzekał, że od jakiegoś czasu nie gra imprez, bo nikt już nie słucha tej muzyki, ludzie nie chcą się przy niej bawić. I to mnie zainspirowało. Akcję piosenki osadziłam w Mielnie, bo jestem z Koszalina i te rejony są mi bliskie. Mielno też jest trochę takim reliktem jak reggae. Niemodnym kurortem ze starych taśm VHS. I tak się to splotło w całość.  

Płyta „Cisza w bloku” ukaże się 6 listopada nakładem Mystic Production. W utworach usłyszymy znakomitych gości – pojawiają się w nich Karol Gola,  Barbara Wrońska oraz Michał Sobolewski znany z Fisz Emade Tworzywo.

 

Leave a Reply