Krulig prezentuje premierowy utwór. Posłuchaj “Ballady o dojrzałości 2”

“Ballada o dojrzałości 2” to już kolejna propozycja Kruliga, której premiera odbyła się 14 października 2020. To sprawna kontynuacja “Ballady o dojrzałości 1” i część większego projektu.

Raper, dojrzałość i dieta

W pierwszej części Ballady o dojrzałości Krulig po rozmowie z dziewczyną przeszedł na dietę. Co bardziej wkurza – odliczanie podatku od wypłaty czy kalorii przy jedzeniu?

Kim jest Krulig?

Imię Dominik, lat 25. Na co dzień programista, raper i ziomek. Ostatnio jakiś czas na diecie. Pisze dla swoich fanów ballady. “Ballady o Kurde Życiu”; tj. o podatkach, o przemijaniu, o karierze, ale też o spaniu.

fot. materiały promocyjne

Wszystko z czym zderzamy się praktycznie na co dzień. Wyróżnia go niecodzienne podejście do codziennych tematów. Storytelling, opowiastki o innych i zdrowe nastawienie. Nie pała nienawiścią ani miłością, a jego teksty są esejami, w których argumentuje pozytywy i negatywy swojego motywu o którym akurat rapuje.

Więcej o Balladach

Każda kolejna ,,Ballada o Kurde Życiu” wychodzi w odstępie 3-4 tygodni. Na razie projekt nie zamyka się w określonej ilości kawałków. Jest to album o życiu. Temat jest szeroki jak rzeka i z pewnością nie da się go wyczerpać. Dopóki zajawka i świeżość zostanie utrzymana to kolejne piosenki będą się pojawiać. W zapowiedzi jest też fizyczna wersja albumu przewidziana na pierwszy kwartał 2021.

Na czym polega dojrzałość?

Muzycznie mamy lata 90s. Mocna stopa, mnóstwo syntezatorów i klip z gierki jak z tamtych lat. Mamy więc nostalgiczny powrót do dzieciństwa ufundowany przez Cubsona. Tekst wrzuca nas w zgoła inny klimat. Narracja wciela Dominika w rolę kierowcy wozu, który prowadzi wewnętrzną walkę dotyczącą jedzenia. Zapnij pasy i wczuj się w rolę ziomka słuchającego jego narzekania.

Krulig od “Ballady o Dojrzałości 1″ skupia się na diecie, po tym jak nowo poznana dziewczyna zapytała go o ilość punktów dojrzałości. Już wtedy przerażała go wizja diety, braku wolności w wyborze jedzenia, ogromna ilość warzyw. W tej części poprzednia wizja jest już teraźniejszością. Oficjalnie na diecie. Już prawie dwa tygodnie. Liczenie kalorii nie wychodzi najlepiej, ale stara się. W dorosłym życiu dużo rzeczy o których wcześniej nie myślałeś zaczyna cię dobijać. Za dużo kilogramów, bolące plecy, niemożność oderwania się od nałogów. O tym dokładnie wspomina Krulig. Żałuje, że zaczął o siebie dbać zbyt późno. Jak oderwać swoje myśli od tych codziennych problemów? Późny wieczór, odpalasz furkę i lecisz prosto przed siebie. Klimat do którego Dominik zdążył już nas przyzwyczaić. Najlepszy nastrój do słuchania jego tekstów i rozterek życiowych nagranych na dźwięki bębnów. Czujemy też ten rozwój jego postaci (jako człowieka) od pierwszej części ballady. Tamta zakończyła się spożyciem czegoś do jedzenia o 2 w nocy, a tym razem mamy nastrojowy powrót do domu na zdrowe pudełko ze zdrowym żarciem. Robi postęp.

W refrenie udziela się Kowalczyk, który ma na swoim koncie współpracę m.in. z CatchUpem. Nie jest to pierwsza współpraca chłopaków, wliczając Cubsona. Panowie są bowiem przyjaciółmi i działają wspólnie dobrych parę lat pod szyldem Najba Mjusik.

*****

Wideoklip który prezentuje Krulig jest tak naprawdę rozgrywką w grę – Spaace rap. Na https://najbamjusik.pl możemy również zagrać w scenariusz “Ballada o dojrzałości 1”. Gra została stworzona w wolnym czasie przez AlkaPivo, który jednocześnie pracuję w kooperacji z raperem Słoń nad projektem M.E.A.T. https://meatrpg.com 

Warto czekać na kolejne ballady i sprawdzać te aktualne. Cykl 3-4 tygodni do premiery następnych wciąż obowiązuje. Czekamy na kolejne historie z kurde życia. 

Spotify playlista:

https://open.spotify.com/playlist/3sl8kwv08HEBaAh9GM3BhX?si=OGidlaGBSzW4Bh1B8foEug 

Krulig – Instagram 

https://www.instagram.com/kruligh 

Najba Mjusik – Facebook

https://www.facebook.com/NajbaMjusik 

 

fot. okładka singla

Leave a Reply